Pojednanie Kościołów Holandii ekumenicznie istotne
- 21 grudnia, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Porozumienie o zjednoczeniu między holenderskimi luteranami a dwoma Kościołami reformowanymi jest decyzją o ogromnym znaczeniu nie tylko dla Kościołów w Holandii, ale również dla reformowanych i luteranów na całym świecie. Tak decyzję o zjednoczeniu skomentowała Światowa Federacja Luterańska. Synodałowie Holenderskiego Kościoła Reformowanego (NHK), Zreformowanych Kościołów w Niderlandach (GKN) oraz Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Królestwie Niderlandów (ELK) opowiedzieli się tydzień temu za unią, która powołuje z dniem 1 maja 2004 roku Protestancki […]
Porozumienie o zjednoczeniu między holenderskimi luteranami a dwoma Kościołami reformowanymi jest decyzją o ogromnym znaczeniu nie tylko dla Kościołów w Holandii, ale również dla reformowanych i luteranów na całym świecie. Tak decyzję o zjednoczeniu skomentowała Światowa Federacja Luterańska.
Synodałowie Holenderskiego Kościoła Reformowanego (NHK), Zreformowanych Kościołów w Niderlandach (GKN) oraz Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Królestwie Niderlandów (ELK) opowiedzieli się tydzień temu za unią, która powołuje z dniem 1 maja 2004 roku Protestancki Kościół w Niderlandach. Nowy Kościół będzie liczył prawie 2 600 000 członków i będzie największym kościołem protestanckim w kraju. Tym samym dobiegł końca proces rozpoczęty 42 lata temu.
Zgodnie z zapisami unii nowopowstały Kościół będzie nosił nazwę Protestancki Kościół w Niderlandach zastępując dotychczasową nazwę ?Kościoły Razem w Drodze?, ale poszczególnym parafiom pozwolono zachować w swoich nazwach przymiotniki ?hervormde?, ?gereformeerde?i ?lutherse?. Kościelne synody okręgowe i same okręgi (classis) mają także ulec połączeniu, ale nie jest to obowiązkowe — dotychczas połączyło się już ponad 2/3 synodów okręgowych oraz 1/3 classis. Jeżeli chodzi o parafie, to na 1320 parafii reformowanych i 856 zreformowanych zjednoczyło się już ponad 400. Ukłonem w stronę GKN jest pozostawiona tylko im możliwość wystąpienia z nowego kościoła razem z majątkiem parafialnym, ale do 2014 roku. Na koniec potwierdzono, iż nowy Kościół będzie błogosławił związki homoseksualne (luteranie od tego uzależniali przystąpienie do unii), ale zastrzeżono, że decyzję w tej sprawie podejmować będą jak dotychczas poszczególne parafie, co jest ukłonem w kierunku konserwatystów z NHK i GKN.
“Światowa Federacja Luterańska gratuluje trzem Kościołom w Holandii i zdaje sobie sprawę z intencji nowego ciała kościelnego, które będzie dążyć do członkowstwa zarówno w ŚFL, jak i Światowym Aliansie Kościołów Reformowanych” — napisała ŚFL w oświadczeniu sygnowanym przez ks. Sven Oppegaard, asystenta Sekretarza Generalnego ŚFL ds. ekumenicznych.
Obecnie istnieją cztery Kościoły “unijne”, które należą zarówno do ŚFL, jak i do aliansu reformowanego. Są to: Etiopski Kościół Ewangelicki Mekane Yesus; Kościół Ewangelicki z River Plate z Argentyny; niemiecki Kościół w Lippe oraz Malagaski Kościół Protestancki we Francji (Eglise protestante malgache en France — Fiangonana Protestanta Malagasy Aty Andafy).
Światowa Federacja Luterańska jest wspólnotą Kościołów chrześcijańskich należących do tradycji luterańskiej. Założona została w 1947 roku w Lund w Szwecji. ŚFL skupia obecnie 136 kościołów w 76 krajach świata, obejmuje swoim działaniem 61.7 milionów z 65.4 miliona luteran na świecie.
Więcej na ten temat: Holenderscy reformowani i luteranie zjednoczeni!