Polski modlitewnik żydowski
- 15 lutego, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Po raz pierwszy od czasu II wojny światowej polscy Żydzi mają własny Sidur (modlitewnik żydowski). Ponad 700-stronnicowe dzieło wydała Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie przy wsparciu finansowym Dutch Jewish Humanitarian Found i Ministerstwa Kultury. Można w nim znaleźć modlitwy tak na dzień powszedni, jak i na Szabat i inne dni Świąteczne. Księga jest nieocenionym źródłem wiedzy na temat ortodoksyjnej liturgii według obyczaju aszkenazyjskiego. Nad merytorycznym przygotowaniem modlitewnika opiekę […]
Po raz pierwszy od czasu II wojny światowej polscy Żydzi mają własny Sidur (modlitewnik żydowski). Ponad 700-stronnicowe dzieło wydała Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie przy wsparciu finansowym Dutch Jewish Humanitarian Found i Ministerstwa Kultury. Można w nim znaleźć modlitwy tak na dzień powszedni, jak i na Szabat i inne dni Świąteczne.
Księga jest nieocenionym źródłem wiedzy na temat ortodoksyjnej liturgii według obyczaju aszkenazyjskiego. Nad merytorycznym przygotowaniem modlitewnika opiekę sprawował rabin dr Sacha Pecaric. Przekładu dokonała Ewa Gordon.
Wydanie zawiera modlitwy zarówno w języku hebrajskim (po prawej stronie), jak i polskim (po lewej). W przypadku najważniejszych modlitw dokonano transliteracji, stosując uproszczony zapis wymowy hebrajskiej. Cytaty z dwóch pierwszych ksiąg Bereszit i Szemot pochodzą z Tory Pardes Lauder wydanej przez Stowarzyszenie Pardes.
Sidur można kupić w portierni warszawskiej synagogi przy ulicy Twardej 6. Cena: dla członków Gminy 60 złotych, dla pozostałych — 70 złotych. Zamówienie można też złożyć drogą elektroniczną pisząc pod adres: varshe@jewish.org.pl.