
- 16 listopada, 2015
- przeczytasz w 2 minuty
12 listopada br. w warszawskiej Parafii Polskokatolickiej Miłosierdzia Bożego odbyło się spotkanie dla Rady Synodalnej Kościoła Polskokatolickiego i duchownych poświęcone porozumieniom ekumenicznym prowadzonych przez Unię Utrechcką (UU), do której należy Kości...
Polskokatolicy o dialogu Unii Utrechckiej z luteranami
12 listopada br. w warszawskiej Parafii Polskokatolickiej Miłosierdzia Bożego odbyło się spotkanie dla Rady Synodalnej Kościoła Polskokatolickiego i duchownych poświęcone porozumieniom ekumenicznym prowadzonych przez Unię Utrechcką (UU), do której należy Kościół Polskokatolicki.
W spotkaniu uczestniczył zwierzchnik Kościoła bp Wiktor Wysoczański. Honorowym gościem był ks. prof. Urs von Arx ze Szwajcarii, jeden z czołowych teologów Unii Utrechckiej, który przez wiele lat był współodpowiedzialny za bilateralne dialogi ekumeniczne Unii Utrechckiej z anglikanami i prawosławnymi oraz Kościołem rzymskokatolickim.
Głównym tematem wystąpienia ks. prof. von Arxa była podjęta przez Międzynarodową Konferencję Biskupów Starokatolickich Unii Utrechckiej decyzja o nawiązaniu pełnej jedności z ewangelicko-luterańskim Kościołem Szwecji. Uchwałę biskupów Unii Utrechckiej przyjętą w Pradze w czerwcu br. muszą zaakceptować Synody poszczególnych Kościołów.
Szwajcarski teolog zwrócił uwagę, że dialog teologiczny prowadzony od 2005 roku z Kościołem Szwecji jest jedynym dialogiem teologicznym prowadzonym przez całą Unię z luteranami, jednak warto zaznaczyć, że dotyczy on jedynie Kościoła Szwecji, a nie ogółu Kościołów luterańskich czy Kościołów członkowskich Światowej Federacji Luterańskiej. Efektem wieloletnich rozmów między UU a Kościołem Szwecji jest bilateralny raport Utrecht i Uppsala na drodze do Kościelnej Wspólnoty z 2013 roku, który w dużej mierze składa się z ukazania nauki obydwu tradycji, ale przedstawia także osiągnięte porozumienie. Na płaszczyźnie lokalnej dialog starokatolicko-luterański trwa od wielu lat — np. w Niemczech między Kościołem Starokatolickim a Zjednoczonym Kościołem Ewangelicko-Luterańskim (VELKD) istnieje od 1985 r. w ramach tzw. Ugody z Bonn interkomunia. Podobnie jest w Austrii i w Czechach.
Przyjęte przez UU porozumienie z Kościołem Szwecji wynika z teologicznych ustaleń, że obydwie wspólnoty podtrzymują katolickie dziedzictwo w wierze i liturgii (m.in. poprzez afirmację i praktykowanie historycznego episkopatu) oraz uznają zasady eklezjologii communio, czyli teologii Kościołów lokalnych mocno związanej z historycznym episkopatem oraz zasadą synodalności.
Wprawdzie Kościół Szwecji znajduje się w pełnej wspólnocie z Kościołami anglikańskimi (Ugoda z Porvoo) to jednak porozumienie z UU nie oznacza automatycznie wejścia Kościołów starokatolickich w interkomunię z innymi sygnatariuszami Ugody z Porvoo (Kościoły luterańskie krajów nadbałtyckich, Kościół ewangelicko-luterański w Danii, Finlandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii).
Ks. prof. Urs von Arx omówił również obecny stan dialogów teologicznych prowadzonych przez Unię Utrechcką.