Radykalna ortodoksja
- 6 czerwca, 2006
- przeczytasz w 1 minutę
Na Katolickim Uniwesytecie Ukraińskim odbyła się koferencja “Radykalna ortodoksja odpowiedzią na postmodernizm”, w której udział wzięli reprezentanci Kościoła grekokatolickiego, rzymskokatolickiego, prawosławnego oraz anglikańskiego. Zasadniczą częścią konferencji, odbywającej się w dniach 1–4 czerwca, było omówienie elementów współczesnej historii, filozofii, myśli społecznej, literatury, sztuki i teologii, które określa się jako “posmodernistyczne”. O odpowiedzi chrzescijaństwa na postmodernizm wypowiadali się między innymi o. Michael Plekon z Kościoła Prawosławnego […]
Na Katolickim Uniwesytecie Ukraińskim odbyła się koferencja “Radykalna ortodoksja odpowiedzią na postmodernizm”, w której udział wzięli reprezentanci Kościoła grekokatolickiego, rzymskokatolickiego, prawosławnego oraz anglikańskiego. Zasadniczą częścią konferencji, odbywającej się w dniach 1–4 czerwca, było omówienie elementów współczesnej historii, filozofii, myśli społecznej, literatury, sztuki i teologii, które określa się jako “posmodernistyczne”.
O odpowiedzi chrzescijaństwa na postmodernizm wypowiadali się między innymi o. Michael Plekon z Kościoła Prawosławnego USA, oraz prof. John Milbank (na zdj.), współtwórca ruchu “radykalnej ortodoksji”, prężnie rozwijającego się na Uniwersytecie Nottingham (Wielka Brytania).
Ruch łączy reprezentantów denominacji prawosławnej, rzymsko- i grecko-katolickiej, oraz anglikańskiej. Zakłada potrzebę zgłębiania i dopracowywania chrzescijańskiej ontologii, przeciwstawianie się dialektycznemu podejściu do teologicznych rozważań (typowemu dla religioznastwa postmodernistycznego) oraz odrzuca sceptycyzm.
Teoretykiem radykalnej ortodoksji jest Adrian Pabst, autor publikacji Perçées et Limites du Mouvement Radical Orthodoxy oraz opublikowanej w na łamach portalu theotherjournal.com artukułuBack to the Future of Tradition. Według Pabsta istotą nowego prądu jest twórczy rozwój mysli teologicznej, przeciwstawiający się popularnej dziś tendencji do permanentnego zaprzeczania poglądom konserwatywnym.