Rozmowy anglikańsko-muzułmańskie
- 23 września, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
“Nieporozumienia” — pod takim hasłem obradował Komitet Wspólny Wspólnoty Anglikańskiej (Anglican Communion) oraz Stałego Komitetu al-Azhar al-Sharif ds. Dialogu z Religiami Monoteistycznymi. Obydwie strony zobowiązały się m.in. do zwalczania przesądów dotyczących chrześcijaństwa i islamu oraz powołania Chrześcijańsko-Muzułmańskiego Forum w Anglii. Podczas spotkania strona chrześcijańska wygłosiła referaty pt.: “Chrześcijaństwo i Zachów”, “Chrześcijaństwo, krucjaty i zachodni imperializm” oraz “Chrześcijaństwo i władza”. Strona islamska zaprezentowała odczyty: “Dżihad w islamie”, “Prawa człowieka w islamie” oraz “Pozycja […]
“Nieporozumienia” — pod takim hasłem obradował Komitet Wspólny Wspólnoty Anglikańskiej (Anglican Communion) oraz Stałego Komitetu al-Azhar al-Sharif ds. Dialogu z Religiami Monoteistycznymi. Obydwie strony zobowiązały się m.in. do zwalczania przesądów dotyczących chrześcijaństwa i islamu oraz powołania Chrześcijańsko-Muzułmańskiego Forum w Anglii.
Podczas spotkania strona chrześcijańska wygłosiła referaty pt.: “Chrześcijaństwo i Zachów”, “Chrześcijaństwo, krucjaty i zachodni imperializm” oraz “Chrześcijaństwo i władza”. Strona islamska zaprezentowała odczyty: “Dżihad w islamie”, “Prawa człowieka w islamie” oraz “Pozycja kobiety w islamie”.
Zdaniem strony anglikańskiej, po wysłuchaniu wymienionych prelekcji trudno oprzeć się wrażeniu, że chrześcijanie i muzułmanie mają wiele nieprawdziwych wyobrażeń o obydwu religiach. Anglikanie wyrazili też zadowolenie z pobytu szejka Fawzy El-Zefzaf w Ridley Hall Theological College w Cambridge.
Podczas spotkania omówiono też trudną sytuację w Ziemi Świętej, Iraku i Sudanie. Mówiono też o sytuacji w Rosji po zamachu terrorystycznym w Biesłanie. Strona chrześcijańska z zadowoleniem powitała utworzenie Narodowej Rady Praw Człowieka w Egipcie.