ŚFL oraz papież o postępach ekumenii
- 31 stycznia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Wiceprezydent Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL), bp dr Eero Huovinen z Finlandii (na fot. obok) wezwał 19 stycznia 2004 r. w Watykanie do pogłębienia porozumienia osiągniętego w 1999 r. poprzez podpisanie Wspólnej Deklaracji w sprawie Nauki o Usprawiedliwieniu pomiędzy Kościołem Rzymskokatolickim a Światową Federacją Luterańską. W słowach powitania do papieża Jana Pawła II stwierdził także, że potrzebne jest poszerzenie tego konsensusu o kolejne otwarte kwestie. Bp Huovinen przypomniał nadzieje, jakie wiązano z podpisaniem Wspólnej Deklaracji. Odniósł […]
Wiceprezydent Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL), bp dr Eero Huovinen z Finlandii (na fot. obok) wezwał 19 stycznia 2004 r. w Watykanie do pogłębienia porozumienia osiągniętego w 1999 r. poprzez podpisanie Wspólnej Deklaracji w sprawie Nauki o Usprawiedliwieniu pomiędzy Kościołem Rzymskokatolickim a Światową Federacją Luterańską.
W słowach powitania do papieża Jana Pawła II stwierdził także, że potrzebne jest poszerzenie tego konsensusu o kolejne otwarte kwestie. Bp Huovinen przypomniał nadzieje, jakie wiązano z podpisaniem Wspólnej Deklaracji. Odniósł się tym samym do piątej rocznicy podpisania dokumentu, która będzie obchodzona w tym roku. 31 października 1999 r. w Augsburgu (Niemcy) przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Światowej Federacji Luterańskiej zatwierdzili porozumienie dotyczące podstawowych prawd wiary, związanych z nauką o usprawiedliwieniu.
“Szczere pragnienie widzialnej jedności oraz wspólnej Eucharystii” wymaga dotarcia do korzeni wspólnej wiary chrześcijańskiej, powiedział wiceprezydent ŚFL. Huovinen przewodniczył fińskiej delegacji ekumenicznej, przyjętej przez papieża Jana Pawła II z okazji Święta św. Henrika oraz Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Św. Henrik, pochodzący z Anglii, był pierwszym biskupem Finlandii w XII wieku oraz jest patronem Kościoła Luterańskiego w tym kraju.
Papież Jan Paweł II wyraził swój podziw dla postępu w relacjach pomiędzy Katolikami oraz Luteranami w ostatnich pięciu latach, odkąd została podpisana Wspólna Deklaracja. Wyraził także nadzieję, że Luteranie i Katolicy “będą powiększali w praktyce duchowość wspólnoty”. Duchowość ta – dodał – rysuje się w tych fragmentach życia kościelnego, które są już wspólnie dzielone oraz wzmacniają uczestnictwo w modlitwie oraz świadczeniu o Dobrej Nowinie. Papież Jan Paweł II uznał za “znak obietnicy” postęp na ścieżce “do pełnej oraz widzialnej jedności” pomiędzy Luteranami i Katolikami w Finlandii oraz Szwecji.
Wcześniej, w niedzielę, 18. stycznia, Huovinen uczestniczył w uroczystościach rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, które poprowadził Walter kardynał Kasper, sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
źródło: Luteranie.pl