Spotkanie Ekumeniczne w Odessie
- 21 stycznia, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
13 stycznia odbyło się spotkanie teologów różnych wyznań tradycji wschodnio-katolickiej: Kościołów prawosławnych i Kościoła grekokatolickiego. Zebrani rozmawiali nie tylko o możliwości współpracy między wyznaniami chrześcijańskimi, ale podjęli także wspólną refleksję na temat perspektyw interkomunii. Zdaniem Ołeksandra Dobrojera z Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego, prawosławni i unici nie mogą być obojętni wobec paradoksu, którego w relacjach ekumenicznych doświadczyły ich konfesje. W czasie wojny katolicy i prawosławni wspólnie odprawiali Świętą […]
Zdaniem Ołeksandra Dobrojera z Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego, prawosławni i unici nie mogą być obojętni wobec paradoksu, którego w relacjach ekumenicznych doświadczyły ich konfesje. W czasie wojny katolicy i prawosławni wspólnie odprawiali Świętą Liturgię. W trudnych warunkach więzienia składali wobec wszystkich skazańców świadectwo miłości, braterskiej więzi i wspólnej wiary. Tymczasem w dobie pokoju i ustania prześladowań ukraińscy chrześcijanie skorzystali ze sposobności, by znowu się podzielić.
Wszyscy uczestnicy spotkania uznali, iż doświadczenia historii powinny motywować teologów do intensywnej współpracy na rzecz jedności. Juryj Pedjasz z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego – Patriarchatu Moskiewskiego zauważa jednak, iż jedność w czynnościach liturgicznych powinna być wyrazem jedności w dogmatyce. Póki różnice w tej ostatniej sferze nie zostaną zażegnane, nie może być mowy o interkomunii.
O. Serhij Czurba z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego – Patriarchatu Kijowskiego stwierdził jednak, iż jednomyślność w sprawach wiary może być osiągnięta poprzez wspólne świętowanie Eucharystii. “Jest ona nie tylko ostatecznym celem jedności, ale także źródłem prawdziwego duchowego życia.” — dodaje Czurba.