Szwecja na granicy schizmy
- 26 października, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Kontrowersje wokół Kościoła Szwecji. Przeciwnicy ordynacji kobiet na księży powołali swojąwłasną, schizmatycką “diecezję” dla tych luteranów, którzy sprzeciwiają się tej praktyce. Ich zdaniem jest ona “sprzeczna z wiarą chrześcijańską”. Natomiast w ostatnich dniach Synod Kościoła zdecydował o przygotowaniu liturgii błogosławienia par homoseksualnych. Projekt ma ujrzeć światło dzienne w przyszłym roku. — Nie ma dla nas dłużej miejsca w Kościele Szwecji — mówi ks. Bengt Birgersson z 33-letnią praktyką […]
Kontrowersje wokół Kościoła Szwecji. Przeciwnicy ordynacji kobiet na księży powołali swojąwłasną, schizmatycką “diecezję” dla tych luteranów, którzy sprzeciwiają się tej praktyce. Ich zdaniem jest ona “sprzeczna z wiarą chrześcijańską”. Natomiast w ostatnich dniach Synod Kościoła zdecydował o przygotowaniu liturgii błogosławienia par homoseksualnych. Projekt ma ujrzeć światło dzienne w przyszłym roku.
- Nie ma dla nas dłużej miejsca w Kościele Szwecji — mówi ks. Bengt Birgersson z 33-letnią praktyką pastorską, lider ruchu. — Chodzi o to, że najważniejsza powinna być ewangelia. (…) Poprosiliśmy luteranów z Kenii, aby objęli nasz kraj swoją misją i spróbowali ponownie ewangelizować Szwecję — dodaje.
Schizmatycka grupa określa się mianem “Prowincji Misji” i nie obejmuje swoim zasięgiem konkretnego terytorium. Ruch skupia przeciwników ordynacji kobiet z całej Szwecji. Planuje też wyświęcenie 3 biskupów na początku przyszłego roku.
Temu ostatniemu posunięciu ostro przeciwstawia się zwierzchnik Kościoła Szwecji, arcybiskup Uppsali K.G. Hammar. Jego zdaniem ordynowanie nowych księży lub wyświęcenie biskupów będzieoznaczało wykluczenie popierających wielebnego Birgerssona ze szwedzkiegoKościoła.
Szwedzi podjęli decyzję o ordynowaniu kobiet w 1958 roku. Dwa lata później ordynowano pierwszą panią ksiądz. Obecnie w 13-osobowym episkopacie zasiadają 2 biskupki. Szacuje się, że niespełna co piąty duchowny jest kobietą. — Wiele z nich rezygnuje dochodząc do wniosku, że bardzo trudno jest pogodzić obowiązki duszpasterskie z macierzyństwem — uważa ks. senior Eva Brunne ze Sztokholmu.
Bardzo spokojnie przebiegła natomiast debata szwedzkich synodałów na temat przygotowania liturgii homoseksualnych “ślubów”. Jedynym zgrzytem była ostra wymiana zdań między abp. Hammarem a ks. Nilsem Arne Rehnströmem. Ten pierszy stwierdził, że Kościół Szwecji powinien wyjść naprzeciw nowym czasom i prowadzeniu dialogu, gdyż “Duch Święty wymaga dostosowania się do zmian”.
Większość Szwedów jest ochrzczona. Dużą popularnością cieszą się także śluby i pogrzeby kościelne. Jednak na nabożeństwa regularnie uczęszcza zaledwie 1 proc. wiernych, co czyni ze Szwecji jeden z najbardziej zsekularyzowanych państw na świecie.