Topniejąca Rada
- 25 listopada, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Przechodzący na emeryturę ks. Konrad Raiser, niemiecki teolog, a przez ostatnich 11 trudnych lat sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów (WCC), pozostawia organizację znacznie pomniejszoną i wciąż szukającą szerokiej wizji ekumenizmu, która pozwoli na zaproszenie do stołu rozmów nowych uczestników — pisze James Solheim, szef Episcopal News Service. — Powoli udało nam się wyjść z czasu turbulencji — powiedział wielebny Raiser w rozmowach prowadzonych w Centrum Kościoła Episkopalnego […]
Przechodzący na emeryturę ks. Konrad Raiser, niemiecki teolog, a przez ostatnich 11 trudnych lat sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów (WCC), pozostawia organizację znacznie pomniejszoną i wciąż szukającą szerokiej wizji ekumenizmu, która pozwoli na zaproszenie do stołu rozmów nowych uczestników — pisze James Solheim, szef Episcopal News Service.
- Powoli udało nam się wyjść z czasu turbulencji — powiedział wielebny Raiser w rozmowach prowadzonych w Centrum Kościoła Episkopalnego w Nowym Jorku. Zaznaczył, że kontrowersje, jakie ujawniły się w ostatnich latach wynikały z tego, że prawosławni członkowie Rady mieli poważne zastrzeżenia wobec, jak to okreslali, upolitycznionej agendy, która powstała kosztem wizji teologicznej.
- W dużej mierze kwestia zastrzeżeń ze strony prawosławnych została wyjaśniona, jedak wciąż pozostały sporne kwestie — uważa niemiecki teolog. — Teraz rozmowy są już mniej emocjonalne i konfrontacyjne. Więcej w nich konstruktywnego procesu właściwego adresowania spornych kwestii i wspólnej pracy nad rozwiązaniami, które mogą być zaakceptowane przez wszystkich. Wszystkie zastrzeżenia zostały potraktowane poważnie i bardzo kładzie się nacisk na to, aby wahające się Kościoły pozostały w WCC — dodał.
Raiser zapowiedział, że Rada szykuje się do zwołania kolejnego Zgromadzenia. — Będzie ono trochę mniej liczne, z oczywistych powodów i pierwsze, jakie odbędzie się w Ameryce Łacińskiej. Po długiej dyskusji udało się ustalić temat spotkania, który brzmi: “Boże, w swojej łasce, przekształć świat” — poinformował. Jego zdaniem, temat ten jest dość niezwykły i jednocześnie stanowi wspaniałą prowokację dla WCC, aby mówić o łasce. — To wszystko obliguje nas do bliższego przyjrzenia się tradycjom wiary reprezentowanym w Radzie oraz tym fragmentom Biblii, które na co dzień nie przykuwają uwagi — stwierdził.
Zdjęcie: Chris Black/WCC.