Unici anglikanie?
- 29 stycznia, 2009
- przeczytasz w 2 minuty
Kongregacja Nauki Wiary miała zaproponować jesienią wiernym, kapłanom i biskupom Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej status prałatury personalnej, jeśli rozmowy o jedności zakończą się sukcesem. O sprawie informuje niemiecki portal internetowy summorum-pontificum.de. Informacja ma zostać podana do publicznej wiadomości krótko po Wielkanocy. Jak powiedział mediom Prymas Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej Stolica Apostolska chciałaby powiązać powrót anglikanów do jedności z Rzymem z beatyfikacją Johna Henry’ego Newmana. Tradycyjna Wspólnota […]
Kongregacja Nauki Wiary miała zaproponować jesienią wiernym, kapłanom i biskupom Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej status prałatury personalnej, jeśli rozmowy o jedności zakończą się sukcesem. O sprawie informuje niemiecki portal internetowy summorum-pontificum.de.
Informacja ma zostać podana do publicznej wiadomości krótko po Wielkanocy. Jak powiedział mediom Prymas Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej Stolica Apostolska chciałaby powiązać powrót anglikanów do jedności z Rzymem z beatyfikacją Johna Henry’ego Newmana.
Tradycyjna Wspólnota Anglikańska, skupiająca 14 Kościołów anglikańskich, nie należących do światowej Wspólnoty Anglikańskiej, kierowanej przez arcybiskupa Canterbury, uchwaliła na początku października 2007 roku tekst listu, w którym wyraziła chęć pełnej wspólnoty z Kościołem rzymskokatolickim. TAC, należąca do konserwatywnego nurtu anglo-katolickiego w anglikanizmie, od lat dąży do zjednoczenia z Rzymem na zasadach unii, jakie łączy Rzym ze wschodnimi Kościołami katolickimi – własną hierarchią i rytem.
TAC istnieje formalnie od 1990 roku, jednak proces jej powstawania sięga lat 70. XX wieku. Do wspólnoty należy ok. 400 tys. wiernych z 14 Kościołów anglokatolickich z Południowej Afryki, Zambii, USA, Kanady, Anglii, Irlandii, Indii, Pakistanu, Japonii oraz Australii. Głównym powodem powstania TAC był protest przeciwko zmianom, jakie zachodziły w łonie Wspólnoty Anglikańskiej, w tym przede wszystkim zgoda na wyświęcanie kobiet, reforma tradycyjnej liturgii anglikańskiej oraz liberalne podejście do moralności chrześcijańskiej.
Kongregacja Nauki Wiary już jesienią miała zaproponować TAC status prałatury personalnej.