USA: Luteranie i prawosławni bliżej
- 18 listopada, 2006
- przeczytasz w 1 minutę
Rada Kościelna Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce przyjęła “Luterańsko-prawosławne wspólne stanowisko nt. wiary w Trójcę Świętą”. Dokument opisuje m.in. wspólne rozumienie nicejskiego Credo, przyjętego przez Sobór Nicejski w 325 roku i potwierdzonego na Soborze Konstantynopolitańskim w roku 381. W ewangelicko-prawosławnym dokumencie czytamy m.in.: “Stanowisko stanowi przełom w jednej z największych kontrowersji teologicznych, która w XI wieku zaskutkowała rozłamem między Kościołami Wschodu i Zachodu. Mowa o fragmencie nicejskiego Credo, który mówi, że Duch […]
W ewangelicko-prawosławnym dokumencie czytamy m.in.: “Stanowisko stanowi przełom w jednej z największych kontrowersji teologicznych, która w XI wieku zaskutkowała rozłamem między Kościołami Wschodu i Zachodu. Mowa o fragmencie nicejskiego Credo, który mówi, że Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna”.
Według ks. Randalla R. Lee, odpowiedzialnego w amerykańskim Kościele luterańskim za stosunki ekumeniczne i międzyreligijne, dokument zachęca, aby podczas ekumenicznych spotkań odmawiać Credo bez kontrowersyjnego zwrotu, gdyż pierwotna wersja nicejskiego wyznania wiary nie zawierała filioque.
- To bardzo istotna kwestia dla naszych prawosławnych sióstr i braci, i mamy nadzieję, że Rada podejmując tę decyzję poczyni postęp w naszym dialogu prawosławiem, gdyż wszyscy staramy się stworzyć manifest widzialnej jedności Kościoła — powiedział ks. Lee.
W wydanym w bieżącym roku modlitewniku Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce pt. “Evangelical Lutheran Worship” przy Filioque znajduje się przypis informujący wiernych, że zwrotu tego nie było w tekście oryginalnym.