Wspólnota “Wiara i Światło” obraduje w Lourdes
- 15 października, 2008
- przeczytasz w 1 minutę
11 października rozpoczęło się w Lourdes spotkanie wspólnoty ekumenicznej Wiara i Światło. Kongres, który potrwa ponad tydzień, zgromadził 400 członków wspólnoty z 80 krajów. Celem spotkania jest omówienie aktualnych wyzwań stojących przed wspólnotą założoną w 1971 roku przez Jeana Vanier oraz Marie-Helene Mathieu. Podczas spotkania zatwierdzona zostanie nowa konstytucja oraz nowa struktura ruchu „Wiara i Światło”. Wybrany zostanie koordynator międzynarodowy oraz członkowie rady międzynarodowej. Ruch […]
11 października rozpoczęło się w Lourdes spotkanie wspólnoty ekumenicznej Wiara i Światło. Kongres, który potrwa ponad tydzień, zgromadził 400 członków wspólnoty z 80 krajów. Celem spotkania jest omówienie aktualnych wyzwań stojących przed wspólnotą założoną w 1971 roku przez Jeana Vanier oraz Marie-Helene Mathieu.
Podczas spotkania zatwierdzona zostanie nowa konstytucja oraz nowa struktura ruchu „Wiara i Światło”. Wybrany zostanie koordynator międzynarodowy oraz członkowie rady międzynarodowej.
Ruch „Wiara i Światło” rozwinął się na początku lat siedemdziesiątych XX wieku na bazie domów opieki dla osób niepełnosprawnych, „Arka”. Początkowo będący wyłącznie organizacją świecką przy Kościele rzymsko-katolickim ruch „Wiara i Światło” z czasem stał się inicjatywą ekumeniczną. Dziś obejmuje szereg wspólnot na całym świecie zjednoczonych wokół pomocy dzieci z zespołem Downa oraz osobom niepełnosprawnym intelektualnie.
W 1972 roku do Polski przybył Jean Vanier na zaproszenie o. Walentego Potworskiego. Założycielką pierwszej polskiej wspólnoty we Wrocławiu była Teresa Breza, matka Joasi z zespołem Downa. Popularne w Polsce alternatywne określenie ruchu, „wspólnotą muminkową” pochodzi od wspólnoty warszawskiej, która przyjęła nazwę „Muminki”. Członkowie przez swą nazwę pragnęli nawiązać do dobrodusznych istot powołanych przez Tove Janson, kochających życie i rodzinę.