Z Brytanii na Islandię
- 4 października, 2003
- przeczytasz w 1 minutę
Ks. Jon Baldvinsson, do niedawna skarbnik Luterańskiej Rady Wielkiej Brytanii, został konsekrowny na biskupa Kościoła Islandii. Purpurat zamieszkał w Holar, mieście, które było biskupią siedzibą w latach 1106–1798 i które ponownie pełni tę funkcję od roku 1986. W uroczystej konskeracji wziął czynny udział biskup anglikański. To kolejny praktyczny przykład jedności, jaka na mocy Ugody Porvoo łączy brytyjskie, nadbałtyckie i skandynawskie Kościoły. Biskup będzie zajmował się zarówno kwestiami […]
Ks. Jon Baldvinsson, do niedawna skarbnik Luterańskiej Rady Wielkiej Brytanii, został konsekrowny na biskupa Kościoła Islandii. Purpurat zamieszkał w Holar, mieście, które było biskupią siedzibą w latach 1106–1798 i które ponownie pełni tę funkcję od roku 1986. W uroczystej konskeracji wziął czynny udział biskup anglikański. To kolejny praktyczny przykład jedności, jaka na mocy Ugody Porvoo łączy brytyjskie, nadbałtyckie i skandynawskie Kościoły.
Biskup będzie zajmował się zarówno kwestiami pasterskimi, jak i administracyjnymi. Pod jego jurysdykcją znajduje się 40 księży, pracujących w diecezji o długości 800 km, obejmującej głównie wioski rybackie i przybrzeżne farmy.
Od roku 1998 więzy między państwem a Kościołem na Islandii rozluźniły się. To zaś oznacza przejęcie przez biskupa większej odpowiedzialności za sprawy administracyjne, które jeszcze do niedawna podlegały ministrowi ds. wyznań.
W gronie konsekrujących biskupów — na mocy Ugody Porvoo, zawartej między anglikańskimi Kościołami Wysp Brytyjskich i luterańskimi Kościołami Skandynawii (z wyjątkiem Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Danii) i krajów nadbałtyckich — znaleźli się przedstawiciele luterańskiego Kościoła Norwegii i anglikańskiego Kościoła Irlandii.
Biskup Baldvinsson od roku 1983 mieszkał w Londynie, gdzie pałnił funkcję kapelana tamtejszej społeczności islandzkiej. Przez lata był członkiem wielu komitetów Luterańskiej Rady Wielkiej Brytanii.