Żydzi i chrześcijanie w Wielkiej Brytanii
- 28 stycznia, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Reformowany nurt judaizmu jest dzieckiem oświecenia, epoki, w czasie trwania której ludzkość wierzyła w postęp naszej duchowości i w to, że wszystkie narody mogą żyć razem w pokoju i harmonii. To zaś oznacza, że judaizm reformowany zawsze pozytywnie odnosił się do innej wiary i współpracy ludzi różnych religii dla dobra m.in. załagodzenia długów państw Trzeciego Świata, zwalczania ubóstwa, rasizmu i homofobii. W Wielkiej Brytanii Żydzi i chrześcijanie współpracują z dobrym rezultatem […]
Reformowany nurt judaizmu jest dzieckiem oświecenia, epoki, w czasie trwania której ludzkość wierzyła w postęp naszej duchowości i w to, że wszystkie narody mogą żyć razem w pokoju i harmonii. To zaś oznacza, że judaizm reformowany zawsze pozytywnie odnosił się do innej wiary i współpracy ludzi różnych religii dla dobra m.in. załagodzenia długów państw Trzeciego Świata, zwalczania ubóstwa, rasizmu i homofobii.
W Wielkiej Brytanii Żydzi i chrześcijanie współpracują z dobrym rezultatem w ramach Rady Chrześcijan i Żydów. Ta wspaniała organizacja podzielona jest na małe grupki lokalne, które dyskutują nad różnymi kwestiami i tekstami z punktu widzenia obydwu tradycji. Na tym nie koniec – organizowane są konferencje na dużą skalę oraz wyjazdy do miejsc konfliktów, takich jak Izrael czy Irak. Dla wielu ludzi obydwu tradycji spojrzenie na swoje święte tradycje z innej strony to zbawienne doświadczenie, prowadzące do głębszego zaangażowania w życie religijne.
Rada Chrześcijan i Żydów organizuje wizyty w synagogach, podczas których uczestnicy biorą udział w żydowskich nabożeństwach i sesjach naukowych. To pozwala chrześcijanom na doświadczenie żydowskiego życia religijnego, a także na zadanie pytania rabinowi np. o to, które z części żydowskiego nabożeństwa pochodzą jeszcze z czasów Jezusa.
Powszechna jest także praktyka zapraszania rabinów aby wygłosili kazanie w kościele anglikańskim. W ten sposób chrześcijanie mają okazję dowiedzieć się, w jaki sposób żydowski duchowny odnosi się do tekstów Biblii Hebrajskiej. Anglikańscy i rzymskokatoliccy studenci uczą się wraz z przyszłymi rabinami w Leo Baeck College w Finchley, gdzie poprawiają swoją znajomość klasycznego hebrajskiego.
W Wielkiej Brytanii relacje między reformowanymi Żydami a chrześcijanami można określić jako doskonałe, bazujące na wzajemnej przyjaźni i szacunku.
Rabin Helen Freeman (na zdjęciu) została ordynowana w roku 1990. Zanim trafiła do West London Synagogue, przez 9 lat pracowała w Liberal Jewish Synagogue. W obydwu wspólnotach zajmowała się przygotowywaniem do konwersji na judaizm. Artykuł powstał na prośbę Ekumenicznej Agencji Informacyjnej.
Czytaj także: