Niedziela świętych Ojców w Kościele Wschodnim
- 31 grudnia, 2005
- przeczytasz w 3 minuty
Gdy 1 stycznia 2006 roku chrześcijanie zachodni świętować będą uroczystość Nadanania Zbawicielowi Imienia Jezus wierni Cerkwi prawosławnej i innych Kościołów wschodnich obchodzić będą Niedzielę św. Ojców, która poprzedza święto Narodzenia Chrystusa. Czytelnikom EAI Ekumenizm.pl prezentujemy kazanie prawosławnego duchownego, ks. Piotra Kiryluka, w którym wyjaśnia sens tego święta i opisuje prawosławne przygotowania do Zimowej Paschy. Całe życie człowieka powinno przebiegać w obcowaniu z Bogiem, ponieważ […]
Całe życie człowieka powinno przebiegać w obcowaniu z Bogiem, ponieważ człowiek został stworzony przez Niego i na Jego podobieństwo. Pan nasz, jak Ojciec, kocha swoje stworzenie. Człowiek zaś powinien odwdzięczyć się Jemu taką samą miłością.
Bóg w przeciwieństwie do człowieka jest niezmienny w swojej miłości: Jeśli my nie dochowujemy wiary, On pozostaje wierny, albowiem samego siebie zaprzeć się nie może (2 Tm 2, 13). Kiedy człowiek błądził na swoich życiowych drogach i odchodził od Boga, Bóg mimo to kochał go i pomagał mu obietnicami o przyszłym Zbawicielu. Człowiek nie zdążył jeszcze do końca poczuć zło grzechu i odejścia od Stwórcy i Jego Ojcowskiej miłości, kiedy Bóg daje obietnicę, żepotomstwo kobiety zdepcze głowę żmii (Rdz 3, 15). Ludzie żyli wierząc w tę obietnicę.
Pan nasz wielokrotnie powtarzał ludziom Swoje obietnice będące świadectwem Jego nieskończonej miłości i dobroci. Świat pogrążony w grzechu oczekiwał Zbawiciela. Wiarę w oczekiwane Pan umacniał poprzez Swoich świętych wybrańców w każdym narodzie, poprzez proroctwa, cuda i znaki.
Wstępując w dni poprzedzające Narodzenie Chrystusa Święta Cerkiew przygotowuje wiernych, aby godnie przyjęli Chrystusa – Zbawiciela. Tak jak w czasach starotestamentowych Pan umacniał słabą wiarę ludzi, tak obecnie Cerkiew, jak kochająca Matka, umacnia nas wprowadzając w dni Narodzenia, w tajemnicę wcielenia Syna Bożego.
W minioną niedzielę Cerkiew wspominała pamięć świętych praojców. Obecnie przywołuje pamięć świętych ojców. Słyszeliśmy z ust apostoła Pawła, jak również w Ewangelii Mateusza, imiona świętych praojców i ojców począwszy od Abrahama do Narodzenia Chrystusa, słyszeliśmy o ich życiu i wierze. Okres ten obejmuje przeszło dwa tysiące lat. W tym czasie ludzie z pokolenia na pokolenie przekazywali Boże przyrzeczenie o wcieleniu Syna Bożego, umacniając tym samym wiarę i nadzieję w przyjście Chrystusa.
Święta Ewangelia wymienia imiona tych, którzy żyli w wierze i stali się praojcami Chrystusa. Św. ewangelista Mateusz mówi, że od Abrahama do Dawida minęło 14 pokoleń, od Dawida do uprowadzenia do Babilonu minęło 14 pokoleń i od uprowadzenia do Narodzenia Chrystusa również 14 pokoleń. Wszystkie te pokolenia żyły wiarą w Tego, który przybędzie. My wierzymy we wcielonego Chrystusa Boga. Tamte pokolenia żyły wiarą, błądziły w ciemnościach niewiedzy, zaś my żyjemy w czasach Bożego błogosławieństwa i prawdy, żyjemy w światłości Chrystusowej. Oni żyli nadzieją na przyszłość i ta nadzieja ich wybawiła. My znamy prawdę, Bożą miłość, posiadamy sakramenty. Jakże wielkie dary posiadamy w porównaniu do naszych przodków!
Wpatrując się w historię poprzedzającą Narodzenie Chrystusa i widząc ogromną wiarę ludzi, którzy nie znali Chrystusa, a wierzyli w Niego i w Nim pokładali swoje nadzieje, dziękujmy Bogu, że ofiarował się dla nas, Swoim wcieleniem zjednoczył nas z Ojcem Niebieskim więzami świętości, zjednoczył niebo i ziemię, wybawił nas od niewoli szatana.
Wstępując w święte dni wspominania Narodzenia Chrystusa prośmy Pana, aby pokrzepił nas i umocnił naszą wiarę, aby rozjaśnił nasz umysł i serce światłością prawdy, abyśmy dojrzewali na miarę dojrzałości Chrystusa. Amen.
ks. Piotr Kiryluk