Nowa książka o mormonach
- 19 grudnia, 2004
- przeczytasz w 3 minuty
“(Nefici) rozmawiali także o Jezusie, o którego śmierci dowiedzieli się przez dany im znak. I stało się, ze gdy tak rozmawiali, usłyszeli głos, jak gdyby dochodzący z niebios, i rozglądali się, gdyż nie rozumieli głosu, który słyszeli. I nie był to głośny ani ostry głos. Był to cichy głos, a mimo to przeniknął ich, że słyszeli i ciało ich zadrżało; przeniknął do ich duszy i serca ich rozgorzały” — takie słowa czytamy w III Księdze Nefiego (11, 1 – […]
“(Nefici) rozmawiali także o Jezusie, o którego śmierci dowiedzieli się przez dany im znak. I stało się, ze gdy tak rozmawiali, usłyszeli głos, jak gdyby dochodzący z niebios, i rozglądali się, gdyż nie rozumieli głosu, który słyszeli. I nie był to głośny ani ostry głos. Był to cichy głos, a mimo to przeniknął ich, że słyszeli i ciało ich zadrżało; przeniknął do ich duszy i serca ich rozgorzały” — takie słowa czytamy w III Księdze Nefiego (11, 1 – 2), jednej z piętnastu Ksiąg Mormona, świętym piśmie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.
O mormonach dowiedzieć się można wiele z różnych pozycji naukowych. Niestety większość teologów omija temat Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (Church of Jesus Christ Latter-Day Saints) szerokim łukiem, uważając go za mało interesujący. Publikacje dostępne w Polsce omawiają mormonizm bardzo ogólnikowo. Najwięcej prac na ten temat wyszło w Holandii, Niemczech oraz w ojczyźnie mormonów, USA.
The New Mormon Challenge autorstwa Terryla L. Givensa jest najnowszą pozycją traktującą o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, ich historii oraz obecnej sytuacji.
Religia mormonów powstała na początku XIX wieku. Momentem kluczowym dla mormonizmu było objawienie Josephowi Jr. Smithowi 22 września 1827 roku w stanie Nowy Jork. Wtedy to prorok mormonów, sam wychowany w rodzinie baptystów, stykający się przez cała młodość z polikonfesyjnym środowiskiem i poszukujący przez lata odpowiedzi na pytanie o to, która religia jest prawdziwa, doznał duchowego oświecenia. Podczas ekstazy miał ujrzeć Boga Ojca i Syna Bożego. Zgodnie z ich nakazem udał się do miejsca, gdzie odkrył złote tablice, zakopane tam, na terenie Ameryki Północnej, przez Hebrajczyków. Ci ostatni, według mormonów, mieli na długo przed Kolumbem dotrzeć do Ameryki. Księga Mormona mówi o VI wieku przed Chrystusem.
O Lehim, wygnańcu z Kanaanu, dowiadujemy się na początku Księgi Mormona. Według wyznawców Smitha, Hebrajczycy, osiedliwszy się na nowym lądzie, założyli tam miasta i powołali do istnienia wspaniałą cywilizację, której kres lokalizuje się ok. 1 400 lat temu. Jednym z rodów żyjących w Ameryce byli wspomniani już Nefici. Smith pod bożym natchnieniem przetłumaczył tekst odnalezionych tablic z języka „reformowanego egipskiego” na angielski, by – zgodnie z wolą Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego – ogłosić światu Księgę Mormona, jako dopełnienie Biblii, która bez zawartych w Księdze pism, była do tej pory niepełna. Bóg wyjawił Smithowi, że wszystkie wyznania chrześcijańskie zawiodły Go, zaś ich sukcesja – przekazywana od czasów apostołów – była cały czas nieważna.
Zdaniem autora The New Mormon Challenge, gdy po dziesięciu latach od opublikowania tekstu Księgi (1830), do wyznawców Smitha dotarła wieść o odkryciu kompleksu osiedli Majów na terenie Meksyku, mormoni uzyskali ostateczne potwierdzenie dla prawdziwości ich religii. Szybko uznali, że odkryte zabytki są pozostałościami cywilizacji, o której mówiła Księga Mormona.
Terryl L. Givensa powołuje się na niemalże całą dostępną literaturę. Czytelnik dowiaduje się z niej nie tylko o historii ruchu czy organizacjach mormońskich działających na całym świcie, lecz także o tym, jak członkowie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich ustosunkowują się do aktualnych problemów społecznych i odkryć naukowych, które podważają ich dotychczasowe teorie.
Zaletą książki Givensa jest nie tylko badanie mormonizmu w aspekcie historycznym, lecz także pogłębione badania nad życiem religijnym wspólnoty mormonów.
Zobacz także:
Magazyn SR: Mormoni i masakra z Mountain Meadows