Nowy Leksykon Teologiczny
- 4 czerwca, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Leksykon do czytania… Niby do czego innego? Nie, czyta się książki, wiersze można czytać, ostatecznie nawet gazety. W leksykonach zwykle “sprawdza się”. W słownikach „się sprawdza”, w encyklopediach… I daleko odeszliśmy już od wielkiej “Encyklopedii kościelnej” (red. ks. Nowodworski, 1873–1933), gdzie jedno hasło mogło wystarczyć na cały wieczór czytania. Teraz w naprawdę nowoczesnych (najlepiej niezbyt obszernych) leksykonach – jak w książce telefonicznej czy w Internecie – jedynie “się […]
Leksykon do czytania… Niby do czego innego? Nie, czyta się książki, wiersze można czytać, ostatecznie nawet gazety. W leksykonach zwykle “sprawdza się”. W słownikach „się sprawdza”, w encyklopediach… I daleko odeszliśmy już od wielkiej “Encyklopedii kościelnej” (red. ks. Nowodworski, 1873–1933), gdzie jedno hasło mogło wystarczyć na cały wieczór czytania. Teraz w naprawdę nowoczesnych (najlepiej niezbyt obszernych) leksykonach – jak w książce telefonicznej czy w Internecie – jedynie “się sprawdza”. A co człowiekowi zainteresowanemu teologią może szkodzić bardziej, niż „sprawdzanie” słów takich, jak “Bóg”, “zbawienie itp.?
Nowy leksykon teologiczny, który ukazał się w j. polskim staraniem Wydawnictwa Verbinum, omawia najważniejsze pojęcia z zakresu wiary i teologii i jako taki stanowi niezastąpione źródło informacji dla wszystkich zainteresowanych sprawami religii oraz niezbędne kompendium wiedzy dla studiujących teologię.
Nowy leksykon teologiczny jest zaktualizowaną wersją Małego słownika teologicznego (Kleines theologisches Wörterbuch), który cieszył się niebywałą popularnością (pierwsze wydanie w 1961; do 1988 ukazało się szesnaście wydań; doczekał się przekładu na osiem języków, w tym język polski).
Nowy leksykon teologiczny jest dziełem Herberta Vorgrimlera, profesora dogmatyki i historii dogmatów, członka grupy roboczej „Fragen des Judentums” przy Konferencji Episkopatu Niemiec, „pioniera całego pokolenia teologów, którzy swoją pracę traktowali jako służbę Soborowi Watykańskiemu II i pozostali mu wierni” (kard. Franz König).
Nowy leksykon teologiczny jest całkowicie nowym opracowaniem Małego słownika teologicznego, uwzględniającym rozwój wiedzy teologicznej, jaki dokonał się od zakończenia Soboru Watykańskiego II, i odznaczającym się wielką wrażliwością na sprawy ekumeniczne, a także na dziedziny możliwego dialogu między teologią i humanistyką.