Papież Sylwester I
- 31 grudnia, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Dziś Kościół rzymskokatolicki wspomina papieża Sylwestra I, biskupa Rzymu w latach 314–335. Swój urząd objął w przełomowym dla chrześcijan okresie, kiedy to na mocy edyktu mediolańskiego (314 r.) chrześcijaństwo przestało być prześladowaną sektą żydowską, a stało się tolerowaną przez cesarza religią. Pontyfikat Sylwestra I to także okres ważnych decyzji dogmatycznych w łonie chrześcijaństwa, jak np. zdefiniowanie dogmatu trynitarnego na Soborze w Nicei (325 r.), na którym Zachód nie odgrywał większej roli, oraz walka […]
Dziś Kościół rzymskokatolicki wspomina papieża Sylwestra I, biskupa Rzymu w latach 314–335. Swój urząd objął w przełomowym dla chrześcijan okresie, kiedy to na mocy edyktu mediolańskiego (314 r.) chrześcijaństwo przestało być prześladowaną sektą żydowską, a stało się tolerowaną przez cesarza religią.
Pontyfikat Sylwestra I to także okres ważnych decyzji dogmatycznych w łonie chrześcijaństwa, jak np. zdefiniowanie dogmatu trynitarnego na Soborze w Nicei (325 r.), na którym Zachód nie odgrywał większej roli, oraz walka z błędami donatystów, gnostyków i innymi ruchami heretyckimi.
Tradycja przypisuje Sylwestrowi I nawrócenie 12 rabinów podczas dysputy teologicznej. Papież miał prowadzić dyskusję z rabinami, ponieważ matka cesarza Konstantyna, Helena, chciała rzekomo nawrócić syna na judaizm. Papież miał pokonać w dyskusji 11 rabinów. Dwunasty rabin, który nie chciał dać za wygraną zabił byka i postanowił udowodnić słuszność swojej wiary, wskrzeszając go. Jak donosi tradycja rabinowi zamiar się oczywiście nie udał, natomiast papież Sylwester przywrócił zwierzęcie do życia w mgnieniu oka. Znane są także legendy, mówiące o innych spektakularnych nawróceniach dokonanych przez Sylwestra, jak np. nawrócenie pogańskich kapłanów poprzez pokonanie smoka.
Papieżowi Sylwestrowi I przypisuje się także wzniesienie wielu świątyń w Rzymie. To właśnie Sylwester dokonał uroczystej konsekracji bazylik św. Piotra na Watykanie i św. Jana na Lateranie, które zostały ufundowane przez Konstantyna Wielkiego. Sylwester I był jednym z pierwszych świętych Kościoła, który nie był męczennikiem. Także Kościół prawosławny wspomina papieża Sylwestra I w swoim kalendarzu liturgicznym (2. stycznia/15. stycznia).