Pomniki papieża
- 9 czerwca, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Chciałbym się zapytać czy pomniki papieża JPII mają status przedmiotu kultu religijnego. Moje zainteresowanie wynika tym, że słyszałem, że trzeba je zgłosić do diecezjalnych komisji odpowiedzialnych za kult religijny.Pomniki papieża Jana Pawła II nie mają statusu przedmiotu kultu religijnego. Podobnie zresztą jak inne pomniki — nawet świętych. Tutaj należy odesłać pytającego do Kodeksu Prawa Kanonicznego, który w części II (Pozostałe akty kulty Bożego) Księgi IV (Uświęcające zadanie kościoła) […]
Chciałbym się zapytać czy pomniki papieża JPII mają status przedmiotu kultu religijnego. Moje zainteresowanie wynika tym, że słyszałem, że trzeba je zgłosić do diecezjalnych komisji odpowiedzialnych za kult religijny.
Pomniki papieża Jana Pawła II nie mają statusu przedmiotu kultu religijnego. Podobnie zresztą jak inne pomniki — nawet świętych. Tutaj należy odesłać pytającego do Kodeksu Prawa Kanonicznego, który w części II (Pozostałe akty kulty Bożego) Księgi IV (Uświęcające zadanie kościoła) zawiera kanony dotyczące kultu świętych, obrazów i relikwii.
Kan. 1186 — Dla umocnienia świętości Ludu Bożego, Kościół poleca szczególnej i synowskiej czci wiernych Najświętszą Maryję, zawsze Dziewicę, Matkę Bożą, którą Chrystus ustanowił Matką wszystkich ludzi oraz popiera prawdziwy i autentyczny kult innych Świętych, których przykładem wierni budują się i wstawiennictwem są wspomagani.
Kan. 1187 — Kult publiczny można oddawać tylko tym sługom Bożym, którzy autorytetem Kościoła zostali zaliczeni w poczet Świętych lub Błogosławionych.
Kan. 1188 — Należy zachować praktykę umieszczania w kościołach świętych obrazów, by doznawały czci ze strony wiernych; jednakże mają być umieszczane w umiarkowanej liczbie i z zachowaniem właściwego porządku, aby nie wywoływały zdziwienia u wiernych i nie dawały okazji do niewłaściwej pobożności.
Ponadto KPK reguluje status tzw. miejsc świętych i pomniki nie podlegają tej definicji.
Jeżeli chodzi o pomnik to jest on budowlą w rozumieniu ustawy o prawie budowlanym i podlega wymaganiom przewidzianym dla każdej budowli. Z kolei tylko rada gminy jest władna podjąć uchwalę w sprawie wzniesienia pomnika. Oczywiście inicjatorem budowy pomnika może być dowolna grupa obywateli. Nie znalazłam natomiast śladu wymagań, by pomnik papieża Jana Pawła II wymagał zgłoszenia do jakiejś diecezjalnej komisji odpowiedzialnej za kult religijny. Zważywszy zwłaszcza na fakt, że nie znalazłam śladu w diecezjach po takowych komisjach. Istnieje natomiast Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski.
Dorota Walencik