Poszczenie w Kościołach ewangelickich
- 4 lipca, 2007
- przeczytasz w 1 minutę
Witam. Ciekawi mnie zagadnienie postu w Kościele Ewangelicko-Augsburskim i Ewangelicko-Reformowanym. KRK wyróżnia post ścisły (np. w Wielki Piątek, środę popielcową) oraz zwykły (w piątki). Czy w KEA i KER także istnieje zwyczaj poszczenia? Odpowiedź na pytanie nie jest jednoznaczna. Przynajmniej do połowy XVIII wieku post w Kościołach ewangelickich – zarówno luterańskich, jak i reformowanych – był zjawiskiem dość częstym. Reformowana Jednota Litewska wielokrotnie ogłaszała publiczne posty, gdy istnienie kościoła było […]
Witam. Ciekawi mnie zagadnienie postu w Kościele Ewangelicko-Augsburskim i Ewangelicko-Reformowanym. KRK wyróżnia post ścisły (np. w Wielki Piątek, środę popielcową) oraz zwykły (w piątki). Czy w KEA i KER także istnieje zwyczaj poszczenia?
Odpowiedź na pytanie nie jest jednoznaczna. Przynajmniej do połowy XVIII wieku post w Kościołach ewangelickich – zarówno luterańskich, jak i reformowanych – był zjawiskiem dość częstym. Reformowana Jednota Litewska wielokrotnie ogłaszała publiczne posty, gdy istnienie kościoła było zagrożone ze strony kontrreformacji. Podobnie było w Anglii, USA etc.
Wraz z postępem racjonalizmu z jednej strony, oraz ewangelikalizmu z drugiej – w wielu Kościołach zarzucono post, jako zwyczaj rzymskokatolicki (ewangelikałowie) albo zabobon (liberałowie).
Powrót do tradycji postu w kręgach ewangelickich datuje się od połowy XX wieku. Wiele Kościołów anglikańskich i ewangelickich zaleca post w okresie pasyjnym (Wielki Post) oraz w adwent.
W Polsce, w Kościele luterańskim i w mniejszym stopniu w kalwińskim, zachowuje się zwyczajowy post w dniu Wielkiego Piątku. Jest to jednak praktyka zupełnie dobrowolna i wybór formy zależy od osoby ją praktykującej.