Powrót antysemityzmu
- 4 lutego, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Zdaniem brytyjskiej Rady Chrześcijan i Żydów – w której zasiadają m.in. dr Rowan Williams, arcybiskup Canterbury, kard. Cormac Murphy‑O’Connor, arcybiskup Westminster oraz dr Jonathan Sacks, naczelny rabin – na wyspach odradza się antysemityzm. Religijni liderzy zapowiedzieli walkę z rasizmem, uprzedzeniami i ksenofobią, które szerzą się szybciej niż kiedykolwiek od „mrocznych czasów II wojny światowej”. W stanowisku Rady można przeczytać, że „krytyka politycznych działań rządu Izraela, jak wszędzie indziej, […]
Zdaniem brytyjskiej Rady Chrześcijan i Żydów – w której zasiadają m.in. dr Rowan Williams, arcybiskup Canterbury, kard. Cormac Murphy‑O’Connor, arcybiskup Westminster oraz dr Jonathan Sacks, naczelny rabin – na wyspach odradza się antysemityzm. Religijni liderzy zapowiedzieli walkę z rasizmem, uprzedzeniami i ksenofobią, które szerzą się szybciej niż kiedykolwiek od „mrocznych czasów II wojny światowej”.
W stanowisku Rady można przeczytać, że „krytyka politycznych działań rządu Izraela, jak wszędzie indziej, jest słusznym elementem demokratycznej debaty. Jednak nie powinna ona podważać prawa Izraela do istnienia oraz być usprawiedliwieniem dla ataków na Żydów na całym świecie”.
Przemawiający w Belfaście (Irlandia Północna) rabin Jonathan Sacks powiedział podczas obchodów Dnia Holokaustu, że Bóg nie milczał podczas Zagłady tak, jak nie milczy podczas tragicznych wydarzeń w Ruandzie. – Jednak kiedy Bóg mówi, a my nie słuchamy, nawet On nie może nas uratować przed nami samymi – stwierdził.
Z opublikowanych niedawno badań wynika, że 1 na 7 Brytyjczyków uważa, iż informacje na temat Holokaustu są wyolbrzymione. Żydowska organizacja The Security Trust szacuje, że w pierwszym kwartale 2003 roku doszło do 89 antysemickich wybryków. To wskaźnik o 75 procent wyższy, niż w analogicznym okresie roku 2002.
„Znaczący wzrost wybryków zbiega się z wojną w Iraku. (…) Ruchy antywojenne łączą wydarzenie w Iraku z jednej strony oraz wydarzenia w Izraelu i Palestynie z drugiej strony mimo ostrzeżeń ze strony wspólnot żydowskich, że taka postawa może prowadzić do incydentów antysemickich” – czytamy w dokumencie The Security Trust.