Przejście na mariawityzm
- 27 czerwca, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Witam. Rok temu ja i mój mąż wzięliśmy ślub kościelny w Kościele rzymskokatolickim. Mój mąż był mariawitą i przeszedł na moją wiarę, ale teraz przemyśleliśmy to i stwierdziliśmy, że to był błąd i mam takie pytanie: czy możemy teraz przejść na wiarę mariawicką? Witam Błąd, o którym Pani wspomina, pokazuje, że decyzja o przejściu z jednego Kościoła do drugiego nie powinna być podejmowana zbyt pochopnie, a już na pewno nie z przyczyn rodzinnych. Pragmatyzm pojawiający się często w takich sytuacjach stawia […]
Witam. Rok temu ja i mój mąż wzięliśmy ślub kościelny w Kościele rzymskokatolickim. Mój mąż był mariawitą i przeszedł na moją wiarę, ale teraz przemyśleliśmy to i stwierdziliśmy, że to był błąd i mam takie pytanie: czy możemy teraz przejść na wiarę mariawicką?
Witam
Błąd, o którym Pani wspomina, pokazuje, że decyzja o przejściu z jednego Kościoła do drugiego nie powinna być podejmowana zbyt pochopnie, a już na pewno nie z przyczyn rodzinnych. Pragmatyzm pojawiający się często w takich sytuacjach stawia pod znakiem zapytania uczciwość wobec Kościołów i wiarygodność własnej osoby.
Odnosząc się jednak do Państwa pytania i sytuacji: powrót Pani męża na łono Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, jak i Pani konwersja do niego są jak najbardziej możliwe. Statut tego Kościoła stanowi, że mariawitą (w sensie prawnym) jest ten, kto przynależy do parafii mariawickiej. Pani, jak i Pani mąż powinni zatem udać się do kancelarii parafialnej i na ręce kapłana złożyć oświadczenie woli wpisania Was na listę członków parafii. Ponieważ, jak mniemam, Pani urodziła się i została wychowana we wspólnocie rzymskokatolickiej kapłan może poodjąć decyzję o przeprowadzeniu z Panią serii spotkań, których celem byłoby upewnienie się przez obydwie strony, czy Pani zna Dzieło Wielkiego Miłosierdzia i rzeczywiście pragnie być członkiem wspólnoty mariawickiej.
Z poważaniem
Dariusz Bruncz