Putin przeciw antysemityzmowi
- 16 października, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
- Prezydent Putin dał wyraźny sygnał sprzeciwu wobec antysemityzmu — powiedział agencji Reutersa jeden z liderów społeczności żydowskiej w Rosji. — Putin był obecny na wielu ważnych imprezach żydowskich, czym pokazał administracji swoją otwartość na tę mniejszość — mówił Berl Lazar, jeden z dwóch rabinów konkurujących w Rosji o palmę pierwszeństwa. Putin, uznawany za zdecydowanego faworyta przyszłorocznych wyborów prezydenckich, odwiedził ostatnio nowo powstałe centrum żydowskie i wziął […]
- Prezydent Putin dał wyraźny sygnał sprzeciwu wobec antysemityzmu — powiedział agencji Reutersa jeden z liderów społeczności żydowskiej w Rosji.
- Putin był obecny na wielu ważnych imprezach żydowskich, czym pokazał administracji swoją otwartość na tę mniejszość — mówił Berl Lazar, jeden z dwóch rabinów konkurujących w Rosji o palmę pierwszeństwa. Putin, uznawany za zdecydowanego faworyta przyszłorocznych wyborów prezydenckich, odwiedził ostatnio nowo powstałe centrum żydowskie i wziął udział w kilku żydowskich uroczystościach.
Lazar odrzucił jednocześnie sugestie, że problemy prawne, dotykające niektórych z oligarchów, mają związek z ich żydowskim pochodzeniem. — Nigdy wcześniej Żydzi w Rosji nie mogli się czuć tak pewnie i tak optymistycznie patrzyć w przyszłość — powiedział Lazar dziennikarzom. Jego zdaniem najbardziej wyraźna poprawa sytuacji Żydów w Rosji miała miejsce w ostatnich kilku miesiącach.
Instytucjonalny antysemityzm ma w Rosji długą historię. Władze carskie prowadziły wobec Żydów politykę znacznego ograniczenia swobody przemieszczania się i osiedlania jedynie w wybranej strefie oraz w Królestwie Polskim. Zasięg strefy osiedlenia kilkakrotnie pomniejszano, przymusowo wysiedlając ludność żydowską. Towarzyszyły temu pogromy, często inspirowane przez władze.
W czasach komunizmu Żydów podejrzewano o nielojalność, bywało, że usuwano ich z pracy i zamykano ścieżki kariery w zawodach uznawanych za strategiczne dla rozwoju państwa. Po zmianie systemu politycznego wielu Żydów wyemigrowało z Rosji do Izraela, USA i państw Europy Zachodniej.
Obecnie liczbę mieszkających w Rosji Żydów szacuje się na milion osób. Odgrywają oni ważną rolę w rosyjskim życiu społecznym i kulturalnym.