Sakramenty w KE‑A
- 19 stycznia, 2008
- przeczytasz w 1 minutę
Moje pytanie jest następujące: Czy spowiedź i Komunia w Kościele Ewangelicko-Augsburskim są sakramentami czy nie? Czy ewangelik, który zawarł ślub cywilny może dalej przystępować do w/w obrzędów nabożeństwa, czy tak jak katolik ma ograniczony dostęp do sakramentu pokuty i Eucharystii? Dziękuję. Kościół Ewangelicko-Augsburski uznaje dwa sakramenty: Chrzest Św. i Wieczerzę Pańską (inne nazwy: Sakrament Ołtarza, Sakrament Ciała i Krwi Pańskiej, Eucharystia).Mimo iż Kościoły luterańskie nauczają o władzy kluczy, czyli władzy przekazanej Kościołowi […]
Moje pytanie jest następujące: Czy spowiedź i Komunia w Kościele Ewangelicko-Augsburskim są sakramentami czy nie? Czy ewangelik, który zawarł ślub cywilny może dalej przystępować do w/w obrzędów nabożeństwa, czy tak jak katolik ma ograniczony dostęp do sakramentu pokuty i Eucharystii? Dziękuję.
Kościół Ewangelicko-Augsburski uznaje dwa sakramenty: Chrzest Św. i Wieczerzę Pańską (inne nazwy: Sakrament Ołtarza, Sakrament Ciała i Krwi Pańskiej, Eucharystia).Mimo iż Kościoły luterańskie nauczają o władzy kluczy, czyli władzy przekazanej Kościołowi świętemu przez samego Chrystusa do odpuszczania i zatrzymywania grzechów, to jednak spowiedź nie jest sakramentem, gdyż nie ma znamion charakterystycznych dla natury sakramentu.
W teologii luterańskiej często mówi sięjednak o spowiedzi jako czynności sakramentalnej.
Do sakramentu Ciała i Krwi Pańskiej w Kościele Ewangelicko-Augsburskim może przystąpić każdy ochrzczony, który wierzy, że w darach chleba i wina prawdziwie obecny jest Ukrzyżowany i Zmartwychwstały Chrystus. Osoby rozwiedzione nie mają ograniczeń w przystępowaniu do sakramentu Komunii poprzedzanego zawsze spowiedzią św. w formie powszechnej lub na życzenie wiernego, w formie prywatnej (tzw. usznej) zakończonej absolucją.
Dariusz Bruncz