Słowo, którego już nie słychać
- 23 grudnia, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Arthur W. Hunt III jest autorem poczytnych w USA książek z zakresu religioznawstwa. Jego ostatnia publikacja, The Vanishing Word, dotyczy przekazu treści religijnych we współczesnym świecie. Autor jest zdania, że w dobie internetu i telewizji ludzie oddalają się od wiary między innymi dlatego, że tracą możliwość zrozumienia głębszego sensu zawartego w przekazywanym słowie, a przecież właśnie na Słowie opiera się chrześcijaństwo. Nie potrzeba naukowców, by zauważyć, że ludzie są dziś […]
Arthur W. Hunt III jest autorem poczytnych w USA książek z zakresu religioznawstwa. Jego ostatnia publikacja, The Vanishing Word, dotyczy przekazu treści religijnych we współczesnym świecie. Autor jest zdania, że w dobie internetu i telewizji ludzie oddalają się od wiary między innymi dlatego, że tracą możliwość zrozumienia głębszego sensu zawartego w przekazywanym słowie, a przecież właśnie na Słowie opiera się chrześcijaństwo.
Nie potrzeba naukowców, by zauważyć, że ludzie są dziś bardziej otwarci na wizualną stymulację — twierdzi Hunt. Jego zdaniem ludzie, stawszy się uzależnionymi od obrazu oddalają się od judeochrześcijańskiego typu religijności, którego wspólną bazą jest Boże Słowo. Autorrozróżnia zjawisko bycia uzależnionym-od-obrazu (image-dependent) od zależności-od-słowa (word-dependent), oceniając pierwsze jako współczesną formę pogaństwa.
Hurt ocenia sytuację w Kościołach negatywnie. Jako poważny problem przedstawia kryzys liturgii w wielu denominacjach, objawiający się uciekaniem się przez duszpasterstwa różnych wyznań do najróżniejszych form zauroczenia wiernych na sposób nowoczesny.
Zobacz także:
Link: Więcej o książce The Vanishing Word
Ekumenizm.pl: Emerging churches, czyli nowe chrześcijaństwo