Ślub prawosławnego w Kościele katolickim
- 28 sierpnia, 2008
- przeczytasz w 1 minutę
Jestem katoliczką a mój narzeczony prawosławnym. Ślub bierzemy w Kościele rzymskokatolickim a narzeczony pozostaje przy swojej wierze. Ksiądz powiedział mi, że na ślubie mój narzeczony będzie mógł przyjąć Komunię jeśli wcześniej wyspowiada się w cerkwi i nie oznacza to zmiany wiary jak mówią niektórzy. Też tak myślę, bo moim zdaniem zmiana wiary musi być w pełni świadoma i wymagać przygotowania i czasu a przyjęcie Komunii na własnym ślubie jest wyrazem szacunku do sakramentu małżeństwa […]
Jestem katoliczką a mój narzeczony prawosławnym. Ślub bierzemy w Kościele rzymskokatolickim a narzeczony pozostaje przy swojej wierze. Ksiądz powiedział mi, że na ślubie mój narzeczony będzie mógł przyjąć Komunię jeśli wcześniej wyspowiada się w cerkwi i nie oznacza to zmiany wiary jak mówią niektórzy.
+++
Z punktu widzenia Kościoła rzymskokatolickiego przyjęcie Komunii św. przez prawosławnego w Kościele rzymskokatolickim jest uprawnione w tzw. „sytuacji egzystencjalnej”, a ślub w obcym Kościele można za taką uznać, chociaż przede wszystkim leży to w gestii Pani narzeczonego. Nie oznacza to zmiany wyznania.
Należy tu być jednak świadomym rygorystycznego podejścia Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, który generalnie, co do zasady, zakazuje przyjmowania Komunii w świątyniach nie swojego wyznania, traktując to jako apostazję, choć teologia i praktyka poszczególnych Cerkwi prawosławnych na świecie jest różna w tym zakresie.
W Państwa sytuacji najlepiej skonsultować się także z prawosławnym duszpasterzem narzeczonego.
Polecam lekturę: J. Meyendorff, Małżeństwo w Prawosławiu. Teologia, liturgia, życie, Lublin 1995
Weronika Smolarkiewicz