Stwierdzenie nieważności ze wskazaniem winy (impotencja)
- 5 lipca, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Witam. Czy unieważnienie małżeństwa z mojej winy (niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeństwa) pozwoli mi na “ponowny” ślub kościelny? Proszę o odpowiedź — to dla mnie bardzo ważne. Dziękuję. TomaszKodeks Prawa Kanonicznego rozróżnia między bezpłodnością a impotencją – to po pierwsze. Trzeba na początku uczynić to rozróżnienie, bo powszechnie (czasami) dość łatwo myli się jedno z drugim. Niepłodność nie jest przeszkodą, natomiast taką przeszkodą jest impotencja. Kodeks mówi o tym wyraźnie w kan. 1084, […]
Witam. Czy unieważnienie małżeństwa z mojej winy (niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeństwa) pozwoli mi na “ponowny” ślub kościelny? Proszę o odpowiedź — to dla mnie bardzo ważne. Dziękuję. Tomasz
Kodeks Prawa Kanonicznego rozróżnia między bezpłodnością a impotencją – to po pierwsze. Trzeba na początku uczynić to rozróżnienie, bo powszechnie (czasami) dość łatwo myli się jedno z drugim. Niepłodność nie jest przeszkodą, natomiast taką przeszkodą jest impotencja.
Kodeks mówi o tym wyraźnie w kan. 1084, par. 1: „Niezdolność dokonania stosunku małżeńskiego uprzednia i trwała, czy to ze strony mężczyzny czy kobiety, czy to absolutna czy względna, czyni małżeństwo nieważnym z samej jego natury”. Jednakże, KPK stanowi dalej: Jeśli przeszkoda niezdolności jest wątpliwa, czy wątpliwość ta jest prawna czy faktyczna, nie należy zabraniać zawarcia małżeństwa ani też, dopóki trwa wątpliwość, orzekać jego nieważności (tamże, par.2).
Natomiast: § 3. Niepłodność ani nie wzbrania zawarcia małżeństwa, ani nie powoduje jego nieważności, z zachowaniem przepisu kan. 1098. (Kan. 1098 — Kto zawiera małżeństwo, zwiedziony podstępem, dokonanym dla uzyskania zgody małżeńskiej, a dotyczącym jakiegoś przymiotu drugiej strony, który ze swej natury może poważnie zakłócić wspólnotę życia małżeńskiego, zawiera je nieważnie.).
Impotencja musi być trwała, niepoddająca się leczeniu. Jeśli tak jest, to niestety jest Pan niezdolny do sakramentu małżeństwa. Ale, jak napisałem, ważne jest, aby na temat Pańskich dolegliwości wypowiedział się lekarz. Raz jeszcze: to musi być trwała.
Klaudiusz Nowacki-Stuhr