Tajemnica spowiedzi i tajemnica duszpasterska
- 4 lipca, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Chociaż pojęcie spowiedzi wywodzi się z teologii, to jednak można i trzeba zdefiniować ogólnie spowiedź dla potrzeb języka prawniczego. Spowiedź obejmuje czynności związane z udzieleniem rozgrzeszenia (absolucji) penitentowi przez duchownego, zakładające poufność powierzanych podczas nich faktów. Spowiedź przed innymi osobami, praktykowana w niektórych tradycjach protestanckich (np. przed poszkodowanym), nie jest objęta tajemnicą spowiedzi. O kościelno-prawnych aspektach tajemnicy spowiedzi i rozmowy duszpasterskiej na przykładzie Kościoła Rzymskokatolickiego i Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego) pisze […]
Chociaż pojęcie spowiedzi wywodzi się z teologii, to jednak można i trzeba zdefiniować ogólnie spowiedź dla potrzeb języka prawniczego. Spowiedź obejmuje czynności związane z udzieleniem rozgrzeszenia (absolucji) penitentowi przez duchownego, zakładające poufność powierzanych podczas nich faktów. Spowiedź przed innymi osobami, praktykowana w niektórych tradycjach protestanckich (np. przed poszkodowanym), nie jest objęta tajemnicą spowiedzi.
O kościelno-prawnych aspektach tajemnicy spowiedzi i rozmowy duszpasterskiej na przykładzie Kościoła Rzymskokatolickiego i Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego) pisze w tekście “Tajemnica spowiedzi i tajkemnica duszpasterska” Michał Hucał, absolwent wydziału Prawa i Administracji UW, na łamach Ekumenicznego Magazynu Teologicznego Semper Reformanda.
Serdecznie zapraszamy do lektury artykułu.