Bp Jezierski o 500-leciu Reformacji
- 13 maja, 2014
- przeczytasz w 2 minuty
- Potrzebna jest nowa faza dialogu ekumenicznego i praktyki ekumenicznej — powiedział w rozmowie z KAI bp Jacek Jezierski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji warmińsko-mazurskiej mianowany przez papieża Franciszka nowym ordynariuszem diecezji elbląskiej. Bp Jezierski podkreślił, że dobrą okazją jest zbliżającą się rocznica 500-lecia początków Reformacji. To pierwszy polski hierarcha rzymskokatolicki, który w mediach odniósł się do reformacyjnych obchodów jubileuszowych. Bp Jezierski, który jest również członkiem Rady ds. Ekumenizmu […]
- Potrzebna jest nowa faza dialogu ekumenicznego i praktyki ekumenicznej — powiedział w rozmowie z KAI bp Jacek Jezierski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji warmińsko-mazurskiej mianowany przez papieża Franciszka nowym ordynariuszem diecezji elbląskiej. Bp Jezierski podkreślił, że dobrą okazją jest zbliżającą się rocznica 500-lecia początków Reformacji. To pierwszy polski hierarcha rzymskokatolicki, który w mediach odniósł się do reformacyjnych obchodów jubileuszowych.
Bp Jezierski, który jest również członkiem Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski, stwierdził, że jubileusz reformacyjny nie będzie dla katolików “festynem”, a o wiele bardziej czasem na przypomnienie dramatycznych zdarzeń z początków XVI wieku i ich następstw — trudnych do przezwyciężenia. Biskup zaznaczył jednak, że wzbogacenie wiedzy o przywódcach reformacji, przyczynach, mechanizmach i skutkach, a także wartościach, które wniosła Reformacja w chrześcijaństwo stwarza szanse na lepsze zrozumienie relacji Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, a także wspólnot chrześcijańskich istniejących poza nią.
Według nowego biskupa elbląskiego Kościół rzymskokatolicki nie docenia czasami wrażliwości Kościołów mniejszościowych, gdy tymczasem można się wiele od nich uczyć i w ten sposób lepiej zrozumieć własne problemy. Biskup dodał, że w Polsce dokonała się zmiana klimatu w relacjach między chrześcijanami rożnych tradycji. — Postrzegamy siebie jako siostry i braci w Chrystusie, i odkrywamy jedność na fundamencie Chrztu świętego.
źródło: luter2017.pl