Chrystus — źródłem i skarbem chrześcijan
- 17 stycznia, 2005
- przeczytasz w 4 minuty
„Wspólnym skarbem wszystkich chrześcijańskim jest Jezus Chrystus. Niekiedy jest to skarb niedoceniany i niezauważany. Chrystus jest przez nas ciągle nie do końca odkryty i nie całkiem poznany. Jednak to On jest naszym źródłem i wspólnym domem, do którego mamy powracać” – powiedział o. Stanisław Glista OFMConv w czasie spotkania ekumenicznego w Sanoku. „Nowością tegorocznego spotkania była forma pierwszej jego części: licznie zebrani wierni najpierw wzięli udział w liturgii Nieszporów, […]
„Wspólnym skarbem wszystkich chrześcijańskim jest Jezus Chrystus. Niekiedy jest to skarb niedoceniany i niezauważany. Chrystus jest przez nas ciągle nie do końca odkryty i nie całkiem poznany. Jednak to On jest naszym źródłem i wspólnym domem, do którego mamy powracać” – powiedział o. Stanisław Glista OFMConv w czasie spotkania ekumenicznego w Sanoku.
„Nowością tegorocznego spotkania była forma pierwszej jego części: licznie zebrani wierni najpierw wzięli udział w liturgii Nieszporów, na które składał się m. in. śpiew Psalmów w staropolskim przekładzie Jana Kochanowskiego” – wyjaśnia o. S. Glista. „Były one śpiewane przez katolicki chór męski ‘Asyż’, zaś prawosławna schola młodzieżowa wykonywała pieśni liturgiczne w języku starocerkiewno-słowiańskim. W czasie trwania hymnu „Magnificat” greckokatolicki duchowny okadzał wiernych oraz ołtarz kadzidłem przywiezionym z prawosławnej Góry Athos. Nabożeństwo zakończyło się wezwaniami o jedność między chrześcijanami, przekazaniem znaku pokoju, śpiewem wschodniej melodii „Modlitwy Pańskiej” oraz błogosławieństwem. Po jego udzieleniu duchowni czterech Kościołów łamali się z wiernymi opłatkiem i prosforą” – dodaje o. S. Glista.
W czasie Nieszporów duchowni, reprezentujący cztery Kościoły chrześcijańskie, dzielili się krótką refleksją. Ks. dziekan Ryszard Rawicki, proboszcz parafii polskokatolickiej Matki Bożej Różańcowej w Sanoku powiedział: „Chrystus wybrał Apostołów po to, by głosili pokój i jedność między ludźmi. Podział Kościoła Chrystusowego jest bolesny, dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, aby tę utraconą jedność budować”.
Ks. Ireneusz Kondrów, proboszcz greckokatolickiej parafii św. Proroka Eliasza w Hłomczy koło Sanoka, powiedział: „Chrystus założył Kościół jako wspólnotę dzieci Bożych. Dlatego tożsamość chrześcijańska stoi ponad tożsamością wyznaniową. To spotkanie jest pewnego rodzaju ‘alarmem’, że istniejący między nami podział nie jest dobry. Dzisiaj dzielimy się nie tylko swoją duchowością, ale jest to także dialog kultur Wschodu i Zachodu. Dziękuję Wspólnocie Dominikańskiej, która modliła się w naszej cerkwi. Zapraszam was do naszych świątyń, szczególnie do cerkwi w Sanoku, jej drzwi są zawsze otwarte dla wszystkich”.
„Cieszę się, że Duch Święty natchnął tych, którzy przyszli na to spotkanie. Jednoczy nas Nowonarodzony Chrystus, który jest światłością i radością. Patrzmy na siebie z ufnością i miłością, niech Bóg udzieli wszystkim nam pokoju” – powiedział ks. Jan Antonowicz, proboszcz prawosławnej katedry Świętej Trójcy w Sanoku.
Pastor Mirosław Harasim z sanockiego zboru Adwentystów Dnia Siódmego, który nie mógł być osobiście na spotkaniu, w liście do jego uczestników napisał: „Doceniam moralno-religijne znaczenie tego wydarzenia, służące utrwaleniu szlachetnej idei tolerancji i jedności duchowej chrześcijan naszego miasta. Pozostaję szczególnie w łączności z tym staraniami, mającymi na celu bliższe poznanie i dobro naszych Kościołów. Pragnę pisemnie zapewnić o swej duchowej obecności na tym ważnym spotkaniu”.
O. Stanisław Glista OFMConv, proboszcz franciszkańskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku przytoczył opowiadanie z mądrości chasydów o pewnym mieszkańcu Krakowa, któremu przyśniło się, że w czeskiej Pradze leży zakopany garniec ze złotymi talarami. Kiedy po wielu trudach dotarł do Pragi, pewien człowiek powiedział mu, że z kolei jemu przyśniło się, że to w domu krakowianina spoczywa za piecem garniec ze złotymi talarami. Natychmiast udał się z powrotem do Krakowa, a po powrocie rzeczywiście odkrył skarb, który cały czas, na wyciągnięcie ręki, miał w swoim domu. „Dzielmy się radością z tego, że naszym wspólnym skarbem jest Jezus Chrystus i że możemy być razem” – dodał o. S. Glista.
W spotkaniu wziął udział ponadto ks. dziekan Andrzej Skiba, proboszcz katolickiej parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku. W drugiej części, która odbyła się w klasztorze franciszkańskim, zebrani spotkali się na chrześcijańskiej agapie. Wystąpił tam z koncertem pieśni i kolęd najpierw prawosławny chór dziecięco-młodzieżowy pod kierownictwem Marianny Jary, a po nim katolicki Chór Męski „Asyż” pod dyrekcją Jacka Szuby.
Tegoroczne, już XIV Spotkanie Ekumeniczne, które odbyło się 16 stycznia kościele franciszkańskim Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku, zainaugurowało obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, odbywającego się w dniach 18–25 stycznia pod hasłem „Chrystus jedynym fundamentem Kościoła”. Gospodarzem spotkania był klasztor franciszkanów i działająca przy nim wspólnota dominikanów świeckich.
Na zdjęciu od prawej: ks. Ireneusz Kondrów, ks. Jan Antonowicz, o. Stanisław Glista, ks. Ryszard Rawicki, ks. Andrzej Skiba.