Ekumeniczna promocja Śmigla
- 12 lutego, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Kilka tygodni temu został przeprowadzony dla Kosciol.pl wywiad z burmistrzem Śmigla Józefem Cieślą, który ukazał się również na witrynie Luteranie.pl oraz Panorama Religii. W rozmowie tej burmistrz opowiadał o swoich poglądach, dotyczących roli wyznań w budowaniu wspólnej pomyślnej przyszłości społeczności lokalnych. Choć sam nie manifestuje przynależności do jakiegokolwiek Kościoła, chętnie wspiera każde przedsięwzięcie różnych wyznań o ile nakierowane są one na budowanie pomyślności miasta i gminy. Jego poglądy […]
Kilka tygodni temu został przeprowadzony dla Kosciol.pl wywiad z burmistrzem Śmigla Józefem Cieślą, który ukazał się również na witrynie Luteranie.pl oraz Panorama Religii. W rozmowie tej burmistrz opowiadał o swoich poglądach, dotyczących roli wyznań w budowaniu wspólnej pomyślnej przyszłości społeczności lokalnych. Choć sam nie manifestuje przynależności do jakiegokolwiek Kościoła, chętnie wspiera każde przedsięwzięcie różnych wyznań o ile nakierowane są one na budowanie pomyślności miasta i gminy.
Jego poglądy spotkały się z bardzo przyjacielskim przyjęciem członków Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lesznie. Parafia jest reprezentowana w gminie zaledwie przez kilku wyznawców, jednak aktywnie angażuje się w życie gminy. Rafał Kałek w porozumieniu z nauczycielami pobliskich szkół organizuje sprzątanie cmentarza ewangelickiego. Zawsze zaprasza księdza ewangelickiego z Leszna — Sławomira Sikorę, który sam miał okazję grabić liście w tej akcji, podobnie jak i leszczyński radny Marcin Błaszkowski.
Wcześniej wspomniany wywiad okazał się być na tyle ciekawy, że Śmiglem zainteresowała się redakcja programów ekumenicznych i zjawiła się w mieście z kamerą.
Realizatorzy programu skupili się na wszystkich wyznaniach, które funkcjonowały w Śmiglu. Mowa była o arianach, ewangelikach, Żydach i rzymskich katolikach. Punktem obowiązkowym była wycieczka kolejką wąskotorową na cmentarz w Robaczynie, w której towarzyszył sam burmistrz.
Nie chcąc zdradzać jaki związek miał Newton ze Śmiglem, dlaczego Żydzi nie mogli kupować wełny w Śmiglu zanim nie przeleżała ona na targu przez 6 godzin oraz dlaczego król Stefan Batory nie mógł wręcz znieść najznakomitszego śmigielskiego obywatela Krzysztofa Arciszewskiego, zapraszam do obejrzenia programu.
Emisja zapowiedziana jest na najbliższą sobotę 14 lutego w TVP 3 o godzinie 8.00 oraz dla tych, którzy nie znoszą porannego wstawania w poniedziałek 16. lutego o 15.45 na tym samym kanale.
Na zdjęciu były zbór ewangelicki w Starym Bojanowie, gmina Śmigiel
Zobacz także: