Ekumeniczna uczelnia
- 8 października, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
W Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie zainaugurowanowczoraj rok akademicki. “Najważniejszy jest człowiek, jego rozwój, jego refleksja” — zadeklarował bp prof. Wiktor Wysoczański, rektor uczelni, na której studiuje ponad tysiąc prawosławnych, ewangelików i starokatolików. W przyszłym roku ChAT będzie obchodziła jubileusz 50-lecia swego istnienia. Bp Wysoczański podkreślił, że Akademia coraz mocniej zaznacza swą obecność na akademickiej mapie Polski. Jego zdaniem, głos tej uczelni ekumenicznej, gdzie “w unikatowy sposób” […]
W Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie zainaugurowanowczoraj rok akademicki. “Najważniejszy jest człowiek, jego rozwój, jego refleksja” — zadeklarował bp prof. Wiktor Wysoczański, rektor uczelni, na której studiuje ponad tysiąc prawosławnych, ewangelików i starokatolików. W przyszłym roku ChAT będzie obchodziła jubileusz 50-lecia swego istnienia.
Bp Wysoczański podkreślił, że Akademia coraz mocniej zaznacza swą obecność na akademickiej mapie Polski. Jego zdaniem, głos tej uczelni ekumenicznej, gdzie “w unikatowy sposób” spotyka się Wschód i Zachód, grecka i łacińska tradycja chrześcijaństwa, “powinien być słyszalny” w zmieniającym się świecie, zwłaszcza w kontekście przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz przypomniał, że w średniowieczu teologia była uważana za królową nauk, dlatego zajmowano się ją dopiero po ukończeniu innych studiów. Teologia — tłumaczył prawosławny hierarcha — to słowo o Bogu oraz o ostatecznych losach człowieka i świata. Ze względu na swój przedmiot wymaga ona bezwzględnej szczerości i maksymalnego obiektywizmu, a także oddania się przez modlitwę Temu, o kim się mówi.
Wykład inauguracyjny nt. mistycznego wymiaru Kościoła wygłosił ks. archimandryta dr Jerzy Pańkowski. Przedstawił Kościół jako “misterium Bogo-ludzkiej wspólnoty w Chrystusie”, żywy “Bogo-ludzki organizm”, który — według określenia Sergiusza Bułgakowa — jest “człowieczeństwem Chrystusowym”. Poza Kościołem nie ma zbawienia — przekonywał mówca — bo odnajdujemy w nim wszystkie warunki do zjednoczenia z Bogiem. Człowiek bowiem realizuje się jako osoba żyjąc w miłości trójjedynego Boga. Doskonałość osoby dokonuje się w całkowitym wyrzeczeniu się siebie i staniu się świątynią Ducha Świętego. Dlatego jakikolwiek przejaw duchowości poza Kościołem oznacza “duchową patologię”.
Podczas inauguracji roku akademickiego dokonano promocji sześciu doktorów (w tym bp. gen. Mirona Chodakowskiego) i jednego doktora habilitowanego (Tadeusza Zielińskiego) w dziedzinie teologii.
Na uroczystość przybyli zwierzchnicy Kościołów, których wyznawcy studiują w ChAT: prawosławnego (metropolita Sawa), ewangelicko-augsburskiego (bp Janusz Jagucki), ewangelicko-reformowanego (bp Marek Izdebski), ewangelicko-metodystycznego (bp Edward Puślecki), Starokatolickiego Kościoła Mariawitów (bp Zdzisław Jaworski), Kościoła Chrześcijan Baptystów (naczelny prezbiter Andrzej Seweryn), Kościoła Zielonoświątkowego (bp Mieczysław Czajko), a także przedstawiciele władz Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan. Obecni byli rektorzy lub prorektorzy innych warszawskich uczelni wyższych. Śpiewaną modlitwą “Wiecznaja pamiat’ ” uczczono zmarłego niedawno wykładowcę ChAT ks. mitrata Mikołaja Lenczewskiego.
W roku akademickim 2003/2004 w ChAT jest 562 studentów stacjonarnych i 520 zaocznych, co stanowi największą liczbę w historii uczelni. W gronie wykładowców jest 30 profesorów i doktorów habilitowanych oraz 30 doktorów. Akademia współpracuje z uczelniami teologicznymi w Bonn, Bernie, Sergijew Posadzie, Atenach i Paryżu.wiara.pl