Majowy numer Przeglądu Powszechnego
- 20 maja, 2005
- przeczytasz w 4 minuty
Ukazał sięmajowy numer Przeglądu Powszechnego (PP) z którym EAI Ekumenizm.pl współpracuje przy redagowaniu rubryki informacyjnej “Z życia Kościoła”. Nasz dział informacyjny poświęcony jest tym razem w całości ekumenicznym wydarzeniom i komentarzom, dotyczącym śmierci papieża Jana Pawła II. W aktualnym numerze ukazało się wiele ciekawych artykułów, których spiszamieszczamy w dalszej części depeszy. Zachęcamy do nabycia pisma w salonach EMPiK lubpo atrakcyjnej cenie drogą […]
Ukazał sięmajowy numer Przeglądu Powszechnego (PP) z którym EAI Ekumenizm.pl współpracuje przy redagowaniu rubryki informacyjnej “Z życia Kościoła”. Nasz dział informacyjny poświęcony jest tym razem w całości ekumenicznym wydarzeniom i komentarzom, dotyczącym śmierci papieża Jana Pawła II. W aktualnym numerze ukazało się wiele ciekawych artykułów, których spiszamieszczamy w dalszej części depeszy. Zachęcamy do nabycia pisma w salonach EMPiK lubpo atrakcyjnej cenie drogą internetową.
SPIS TREŚCI
Krzysztof Ołdakowski SJOstatnie słowo Papieża
Był Wielki, bo umiał rozmawiać z najmniejszymi
Marek Baraniak SJJęzyki ognia Pięćdziesiątnica Żydów i chrześcijan. Pascha i Pięćdziesiątnica – dwa święta z żydowskiego kalendarza – zostały zaadaptowane przez chrześcijan, nadano im nowy sens. Żydowska Pięćdziesiątnica stała się w kalendarzu chrześcijańskim wspomnieniem narodzin Kościoła, aczkolwiek inna tradycja przypisuje ten fakt wydarzeniu Wielkiego Piątku w Triduum Paschalnym.
Przemysław Plata OSADuch Święty i dialog międzyreligijny Czy chrześcijaństwo może się czegoś nauczyć od innych religii? I to nie tylko o kulturze, człowieku, ale również o Bogu? Jak oceniać fakt pluralizmu religijnego? Inne tradycje religijne należy pojmować w kontekście poszukiwania przez ludzi sensu istnienia – w tym kryje się obecność Ducha Świętego.
Ryszard Wtorek SJArabscy chrześcijanie na Bliskim Wschodzie (I) Między ideologią a utopią. Wybuch konfliktu zbrojnego e Zatoce Perskiej wydobył na światło głęboki kryzys społeczno-polityczny, jaki drąży bez mała wszystkie społeczeństwa arabo-muzułmańskie na Bliskim Wschodzie. Powoduje to konflikty wewnątrz społeczeństw, których skutki muszą znosić tak muzułmanie jak i arabscy chrześcijanie.
Leszek Jerzy JasińskiGospodarka a konflikty na Bliskim Wschodzie Jedną z przyczyn niepokojących wydarzeń politycznych na Bliskim Wschodzie jest słabość ekonomiczna, a w jej następstwie – słabość cywilizacyjna. Czas arabskiej potęgi skończył się w późnym średniowieczu, obecnie każdy kraj bliskowschodni stoi w obliczu poważnych ograniczeń rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego.
Bartłomiej NoszczakDuchowieństwo wobec komunizmu (I) W świetle dokumentów Służby Bezpieczeństwa z lat 1954–1956. W okresie poprzedzającym przełom Października 1956 r. duchowieństwo zaczęło coraz wyraźniej zmieniać swoje postępowanie w kwestii udziału w życiu religijno-społecznym, zastępując bierność lub akceptowaną przez państwo ograniczoną działalność na rzecz szerszych i bardziej zdecydowanych wystąpień.
Tomasz Kot SJBóg powiedział raz, dwa razy usłyszałem (Ps 62,12)
Marcin CieleckiWiersze
Grzegorz Bubel SJ, Artur Demkowicz SJSprawa Rogera Haighta SJ Nazwisko Rogera Haighta pojawiło się w doniesieniach prasowych w rubryce poświęconej życiu Kościoła powszechnego. Co było tego powodem? Na początku lutego 2005 r. Kongregacja Nauki Wiary opublikowała notyfikację, z której wynika, że książka Haighta „Jezus, Symbol Boga” zawiera poważne błędy doktrynalne.
Jacek Bolewski SJPo 150 latach Przypomnienie św. Andrzeja Boboli w świetle maryjnym. Najbardziej znana przepowiednia w dziejach kultu św. Andrzeja Boboli dotyczyła niepodległości Polski. Pochodzi ona z 1819 r., zatem rok 2004 nie stanowi jej okrągłej rocznicy. Upamiętniono w nim raczej 150. rocznicę ogłoszenia maryjnego dogmatu Niepokalanego Poczęcia. Ów rok (1854) miał istotne znaczenie w dziejach kultu św. Andrzeja.
Michał FriedrichRastafarianizm dawniej i dziś Osobliwy ruch religijny, marginalna mniejszość społeczna czy kulturotwórcza wspólnota uchodźców? Rastafarianizm musiał odnaleźć swoje miejsce w teraźniejszości. Członkowie tego ruchu, którzy wyemigrowali z Jamajki do Europy czy USA, musieli zdać sobie sprawę, że niemożliwy jest powrót do afrykańskich tradycji.
Bożena BekkerBohdan I. Antonycz – poeta pogranicza kultur Oryginalność poezji B. I. Antonycza miała źródła biograficzne i literackie. Inspiracje artystyczne poeta czerpał z dwóch kultur: polskiej i ukraińskiej. Dzięki temu jego poezja, na tle kultury zachodnioukraińskiej, zyskała uniwersalny i wyjątkowy kształt.
FilmJan PniewskiBiblia dla bardzo ubogich („Opowieść o Zbawicielu”, reżyseria – Philip Saville)
TelewizjaJan KłossowiczEdukacja na kablu („…po co w ogóle kanały tematyczne, czyli monotematyczne?”)
KsiążkiAdriana SzymańskaŚwiat znaczy więcej, niźli znaczą słowa (Marian Grześczak, „Baran na złotej morwie”)
Mieczysław Orski„Śmiercionośna lawina” Olgi Tokarczuk (Olga Tokarczuk, „Ostatnie histirie”)
Jacek Prusak SJArystokrata ducha („Autobiografia. Z ojcem Joachimem Badenim rozmawiają Artur Sporniak i Jan Strzałka”)
Bartosz WieczorekLegendy współczesności (Dominika Materska, „Stacja kontroli i chaosu. Zjawiska i pisarze współczesnej fantastyki”)
Małgorzata TerlikowskaPonad ideowymi barykadami (Aleksander Kopiński, „Ludzie z charakterami. O okupacyjnym sporze Czesława Miłosza i Andrzeja Trzebińskiego”)
ks. Andrzej KobylińskiFinanse Kościoła (Mirosław Kosek, „Podatek kościelny w niemieckim systemie prawnym”)
Z życia krajuDominik Ciołek SJ
Z życia świataKrzysztof Renik
Z życia KościołaEkumeniczna Agencja Informacyjna.