Międzyreligijna modlitwa dziękczynna
- 12 maja, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Msza św. dziękczynna za posługę bp Władysław Miziołka i za jego otwarcie na dialog z wyznawcami islamu zostanie odprawiona w czwartą rocznicę jego śmierci w kościele św. Aleksandra. W liturgii w kościele św. Aleksandra 12 maja 2004 udział zapowiedzieli wspóbiskupa Władysława członkowie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów: Emir Popławski, Przewodniczacy Gminy Muzułmańskiej w Warszawie oraz ze strony katolickiej Rady Zdzisław Bielecki, współprzewodniczący Rady i Jan Tyszkiewicz, wybitny znawca historii muzułmanów — Tatarów w Rzeczypospolitej. Bp Władysław […]
Msza św. dziękczynna za posługę bp Władysław Miziołka i za jego otwarcie na dialog z wyznawcami islamu zostanie odprawiona w czwartą rocznicę jego śmierci w kościele św. Aleksandra. W liturgii w kościele św. Aleksandra 12 maja 2004 udział zapowiedzieli wspóbiskupa Władysława członkowie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów: Emir Popławski, Przewodniczacy Gminy Muzułmańskiej w Warszawie oraz ze strony katolickiej Rady Zdzisław Bielecki, współprzewodniczący Rady i Jan Tyszkiewicz, wybitny znawca historii muzułmanów — Tatarów w Rzeczypospolitej.
Bp Władysław Miziołek był członkiem Zarządu Głównego Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, desygnowanym do dialogu z wyznawcami islamu przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa w sierpniu 1997 r.
Członkowie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów darzyli zmarłego biskupa szacunkiem i przyjaźnią Śp. bp Władysław Miziołek wyszedł naprzeciw prośbie inicjatorów powołania Rady i został jej opiekunem ze straony Koscioła Katolickiego. Podjął wyzwanie czasu aby chrześcijanie i muzułmanie zapomnieli o tym, co ich dzieli i wspólnie działali na rzecz rozwiązywania wyzwań przed jakimi stoi ludzkość, zachowując odrębność i suwerenność swojej wiary.
Bp Miziołek zmarł 12 maja 2000 r. w wieku 86 lat na chorobę nowotworową. Był zasłużonym ekumenistą. Przez 10 lat pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu, był też członkiem Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Urodził się 16 grudnia 1914 r. w rodzinie chłopskiej.
Święcenia kapłańskie przyjął w 1940 r. z rąk abp. Stanisława Galla, a biskupie 25 marca 1969 r. na Jasnej Górze z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Przez 12 lat był rektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, jednocześnie od 1962 r. stał na czele Ośrodka ds. Jedności Chrześcijan przy warszawskiej Kurii Metropolitalnej. Od 1969 do 1992 r. pełnił funkcję biskupa pomocniczego i wikariusza generalnego arcybiskupa warszawskiego. W tym okresie był również proboszczem parafii św. Aleksandra w Warszawie, a także przewodniczącym Wydziału Duszpasterskiego tutejszej kurii. Był członkiem watykańskiego Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan. Po śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego pełnił funkcję wikariusza kapitulnego archidiecezji warszawskiej.
Od 1982 r. przewodniczył Prymasowskiemu Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom. Jego dewizą było “Ministrare” (Służyć).