Nabożeństwo ekumeniczne w Legnicy
- 28 czerwca, 2004
- przeczytasz w 3 minuty
W Legnicy w dniach od 4–6. czerwca 2004 roku, w miesiąc po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, odbył się Pierwszy Wielki Zjazd Legniczan. Główny pomysłodawca, którym było Towarzystwo Miłośników Legnicy Pro Legnica we współpracy z legnickim teatrem im. Heleny Modrzejewskiej, chciało w ten szczególny sposób zbliżyć do siebie byłych i obecnych mieszkańców miasta. Zjazd stał się jednocześnie dobrą okazją do promocji historii, kultury i współczesności miasta i jego mieszkańców. Organizatorzy […]
W Legnicy w dniach od 4–6. czerwca 2004 roku, w miesiąc po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, odbył się Pierwszy Wielki Zjazd Legniczan. Główny pomysłodawca, którym było Towarzystwo Miłośników Legnicy Pro Legnica we współpracy z legnickim teatrem im. Heleny Modrzejewskiej, chciało w ten szczególny sposób zbliżyć do siebie byłych i obecnych mieszkańców miasta.
Zjazd stał się jednocześnie dobrą okazją do promocji historii, kultury i współczesności miasta i jego mieszkańców. Organizatorzy zjazdu zwrócili się do różnych środowisk, aby zachęcić ich do współtworzenia tego przedsięwzięcia. Od samego początku zjazd miał być inicjatywą oddolną, mającą pobudzać lokalną społeczność do prezentacji samych siebie i swojego dorobku. Wystosowano również zaproszenia do znanych osobistości z życia społecznego, politycznego i kulturalnego, które w jakiś sposób związane były z Legnicą.
Od samego początku w ideę zjazdu włączył się legnicki proboszcz ewangelicki. Efektem tego było umieszczenie w programie zjazdu nabożeństwa ekumenicznego w kościele parafialnym Marii Panny legnickiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Nabożeństwo odbyło się 5. czerwca 2004 roku gromadząc licznie przybyłych legniczan zarówno dziś jak i kiedyś mieszkających w Legnicy i rozsianych po całym świecie. Uczestnikami byli legniczanie z Niemiec, Izraela, USA, Norwegii, Rosji, Ukrainy, Szwecji, Austrii, Belgii, Danii, Łotwy i wielu innych państw. Były obecne władze państwowe i samorządowe. Był przedstawiciel rodu Zedlitz oraz Gerhard Kaske szef Bundesgruppe Liegnitz w niemieckim parlamencie. W liturgii nabożeństwa uczestniczyli: ks. radca Waldemar Pytel ze Świdnicy, ks. Andrzej Fober z Wrocławia, ks. Wolfgang Meißler, ochrzczony i konfirmowany w kościele Marii Panny w Legnicy, mieszkający obecnie w Hamburgu oraz ks. Cezary Królewicz. Kazanie wygłosił biskup Ryszard Bogusz, zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Aubgsburskiego.
Na nabożeństwie obecni byli także goście ekumeniczni, którzy zwrócili się ze słowami pozdrowień. Z kościoła prawosławnego przybyli: ks. dziekan Michał Żuk z Lubina, ks. Jerzy Malisz z parafii w Zimnej Wodzie i Michałowie oraz ks. Lubomir Worchacz z Legnicy. Z kościoła rzymskokatolickiego przybyli: ks. infułat Władysław Bochnak z sąsiedniej, legnickiej katedry apostołów Piotra i Pawła, ks. prałat Stanisław Araszczuk z parafii św. Tadeusza Apostoła w Legnicy oraz ks. prałat Władysław Jóźków z parafii św. Trójcy w Legnicy.
Niezwykłą oprawę muzyczną zapewnił chór i organista. Nabożeństwo uświetnił chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej z Bielska pod dyrekcją Pani Agaty Fender. Występ chóru stał się jednym z głównych punktów programu artystycznego zjazdu legniczan. Na organach grał Pan Marek Pilch – dyrektor Ewangelickiego Instytutu Muzyki Sakralnej we Wrocławiu.
Zjazd miał dobrą reklamę w mediach o zasięgu ogólnopolskim, regionalnym i oczywiście miejscowym. Promowana była nie tylko idea zjazdu, ale także jego charakter ekumeniczny. W bogatym programie znalazły się m.in.: biesiada europejska i wieczór gwiazd, który pomyślany został jako spotkanie ze znanymi osobami urodzonymi lub w inny ważny sposób związanymi z miastem. Wśród nich znalazł się pastor Wolfgang Meißler – rodowity legniczanin. Pierwszy Wielki Zjazd Legniczan był także okazją do bardzo wielu spotkań towarzyskich prowadzonych niejednokrotnie w różnych językach. Oglądano stare filmy i fotografie, była wspólna megafotografia na rynku, przedstawienie teatralne Wschody i zachody miasta w teatrze oraz Zamach na cesarza na zamku, prezentacja specjalnie wydanej pod kierunkiem Jacka Urbaniaka płyty Rudolphina ze zbiorów słynnej biblioteki założonej przez księcia Jerzego Rudolfa (1595–1653). Towarzystwo Przyjaciół Nauk zorganizowało debatę historyczną, której moderatorem był historyk i legniczanin prof. Włodzimierz Mokry. Przygotowano wystawę biograficzno-historyczną oraz koncert Legnickiej Orkiestry Symfonicznej zatytułowany Nad piękną modrą Kaczawą – legniczanina Ryszarda Wrzaskały zamieszkałego obecnie w Vancouver.
Późnym wieczorem 6. czerwca 2004r. organizatorzy zamykając zjazd zaprosili na następny nie podając jednak jeszcze jego terminu.
ks. Cezary Królewicz