Nabożeństwo na rozpoczęcie szczytu klimatycznego
- 12 listopada, 2013
- przeczytasz w 2 minuty
10 listopada w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne na rozpoczęcie Szczytu Klimatycznego. Nabożeństwo wg liturgii Kościoła luterańskiego prowadził ks. Ireneusz Lukas, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej, a kazanie wygłosiła ks. bp Ingeborg Midtomme z diecezji More (luterańskiego) Kościoła Norwegii. Liturgii komunijnej przewodniczył ks. Jerzy Samiec, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, wraz z bp Midtomme. W liturgię prowadzoną częściowo w j. angielskim włączyli się ponadto chrześcijanie różnych […]
10 listopada w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne na rozpoczęcie Szczytu Klimatycznego.
Nabożeństwo wg liturgii Kościoła luterańskiego prowadził ks. Ireneusz Lukas, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej, a kazanie wygłosiła ks. bp Ingeborg Midtomme z diecezji More (luterańskiego) Kościoła Norwegii. Liturgii komunijnej przewodniczył ks. Jerzy Samiec, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, wraz z bp Midtomme.
W liturgię prowadzoną częściowo w j. angielskim włączyli się ponadto chrześcijanie różnych wyznań. Słowa pozdrowienia do zboru skierował abp Serafin Kykotis z Grecko-Prawosławnej Cerkwi w Zimbabwe. W nabożeństwie wziął również udział ks. superintendent Edward Puślecki, reprezentujący Kościół ewangelicko-metodystyczny. Podczas liturgii śpiewał zespół z Republiki Południowej Afryki, który wykonał m.in. Modlitwę Pańską w j. aramejskim.
W kazaniu bp Midtomme podkreśliła odpowiedzialność chrześcijan za cały powierzony świat — Dziś widzimy, jak działalność ludzka i nasza chciwość w wykorzystywaniu zasobów naturalnych sprawiają, że zagrożonych jest wiele gatunków zwierząt i roślin, a także całe ekosystemy. Idea, że ludzie są panami stworzenia, wymaga korekty — mówiła ksiądz biskup.
Zgodnie z praktyką Kościoła luterańskiego wszyscy obecni zostali zaproszeni do przystąpienia do Sakramentu Ołtarza, natomiast ci, którzy z różnych względów nie chcieli przystąpić do Komunii mogli przyjść do prezbiterium, gdzie abp Serafin udzielał błogosławieństwa.
źródło: trojca.waw.pl