Nowy numer Przeglądu Powszechnego
- 7 lutego, 2005
- przeczytasz w 4 minuty
Jest już dostępny nowy numer Przeglądu Powszechnego. W lutowym numerze pisma, w dziale naszej Agencji: “Z życia Kościoła”. oprócz ekumenicznych informacji z kraju i zagranicy, zamieszczamy tym razem jeden komentarz do aktualnych wydarzeń. Kazimierz Bem, w tekście: “Bóg przemawia, media uznają, że zbyt kontrowersyjnie”, porusza problem kampanii reklamowej Zjednoczonego Kościoła Chrystusa w Kanadzie, która wzbudziła spore kontrowersje w tym kraju. W najnowszym Przeglądzie Powszechnym można […]
Jest już dostępny nowy numer Przeglądu Powszechnego. W lutowym numerze pisma, w dziale naszej Agencji: “Z życia Kościoła”. oprócz ekumenicznych informacji z kraju i zagranicy, zamieszczamy tym razem jeden komentarz do aktualnych wydarzeń. Kazimierz Bem, w tekście: “Bóg przemawia, media uznają, że zbyt kontrowersyjnie”, porusza problem kampanii reklamowej Zjednoczonego Kościoła Chrystusa w Kanadzie, która wzbudziła spore kontrowersje w tym kraju. W najnowszym Przeglądzie Powszechnym można przeczytać także artykuł naszego redaktora naczelnego Tomasza P. Terlikowskiego: “Sołowjow — ojciec rosyjskiej filozofii Izraela”. Zachęcamy do nabycia pisma w salonach EMPiK lub w atrakcyjnej cenie, drogą internetową.
Poniżej podajemy spis treści lutowego numeru.
Przeszłość wstydliwa
Paul Valadier SJPrzemoc i monoteizmy W aktualnej dramatycznej sytuacji wierni różnych monoteizmów muszą kontynuować podstawowe zadanie oczyszczania swych mentalności i wierzeń, by wyeliminować wszystko, co skłania do pogardy innego i usprawiedliwiania przemocy. Zadanie to jest trudne i zapewne nigdy nie zostanie ukończone.
Grzegorz Bubel SJPer aspera ad astra Kilka uwag do I tomu „Pism wybranych” Karla Rahnera SJ W pierwszym tomie „Pism wybranych” Rahnera pojawia się wiele tematów charakterystycznych dla jego teologii. Niektóre zagadnienia są zrozumiale dla każdego, inne zaś wymagają wiedzy teologicznej oraz tego, co Rahner nazwałby wysiłkiem pojęcia. Lektura jego tekstów odpowiada więc w dużym stopniu starożytnej maksymie: Per aspera ad astra.
Petro DidułaIdea Patriarchatu Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego Spojrzenie w kontekście prawosławia na Ukrainie Powołana do życia pastoralną i ekumeniczną potrzebą Kościoła kijowskiego sprawa Patriarchatu UKGK niechybnie wpłynie na rozwiązanie niektórych problematycznych aspektów istnienia Kościoła powszechnego. W Kościele katolickim uznanie UKGK spowoduje dyskusję na temat prymatu papieża i unormowania stosunków Kościoła rzymskokatolickiego ze wschodnimi Kościołami katolickimi.
ks. Rafał SzczurowskiPostać Judasza społecznie użyteczna Współcześnie postać Judasza straciła na znaczeniu. Z rzadka przywołuje się obraz apostoła-zdrajcy, aby napiętnować prze-kraczających zasady moralne czy wytyczoną granicę zachowań społecznych. Obecnie bardziej akcentuje się dramat Iskarioty jako ostrzeżenie i temat do rozważań o relacjach między człowiekiem a Bogiem oraz o stosunkach międzyludzkich.
Tomasz Kot SJBóg powiedział raz, dwa razy usłyszałem (Ps 62,12)
Aleksandra Olędzka-FrybesowaWiersze
Marek Baraniak SJPo co „Komentarz żydowski do Nowego Testamentu”? To połączone dzieło — żydowski komentarz i tłumaczenie Nowego Testamentu — pozwala chrześcijanom odkryć żydowskie korzenie ich wiary, a Żydom odsłania postać Mesjasza. Autor wykazuje, że Nowy Testament zachowuje wartości i całą różnorodność znaczeń, jak np. jedyność Boga, świętość Tory itp. Włączając analizę pojęć greckich, hebrajskich i żydowskiej tradycji, wyjaśnia kontrowersyjną żydowskość Nowego Testamentu.
Mariusz PieśniewskiWizerunki kościelnych rozgłośni radiowych Wszystkie instytucje publiczne, firmy prywatne, stowarzyszenia itp. kreują swój wizerunek. Także rozgłośnie katolickie kierują się zasadami pomagającymi im tworzyć obraz radia. Każda z nich kształtuje inny wizerunek, inaczej komunikuje z otoczeniem, szczególnie z otoczeniem medialnym, inaczej reaguje na sytuacje kryzysowe.
Tomasz P. TerlikowskiSołowjow — ojciec rosyjskiej filozofii Izraela Wiele rozważań Sołowjowa może obecnie razić płytkością czy mniej lub bardziej świadomym antysemityzmem. Jak wielu współczesnych mu Rosjan, postrzega on Żydów wyłącznie jako sprawnych handlowców. Nie dostrzega współczesnej mu myśli żydowskiej i uznaje judaizm — po narodzeniu Chrystusa — za religię przebrzmiałą i fałszywą, której jedynym zadaniem jest przetrwanie do końca świata.
ks. Artur KatoloKlonowanie a ideologia jakości życia Zwykło się mówić, że jakie czasy, tacy ludzie. Jednak nie da się ukryć faktu, że nie czasy kształtują ludzi, ale ludzie nadają kształt czasom, w jakich przyszło im żyć. Zadaniem tego artykułu jest ukazanie, w jaki sposób idea klonowania człowieka wpisuje się w kształtowanie ideologii jakości życia, ideologii, która zdaje się coraz bardziej zastępować ideę kultury życia.
Sesje — sympozjaWładysława KrynickaPotrójne polskie święto („15-lecie odrodzenia parafii rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; 10-lecie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Ostrogskiej; 10-lecie czasopisma ‘Wołanie z Wołynia’”, Ostróg na Wołyniu, 13 XI 2004 r.)
Mirosław Skiba SJ, Marek Tryznowski SJSpołeczna misja jezuitów dzisiaj („Sprawiedliwość społeczna i problem bezrobocia”, Dom Ojców Jezuitów, Gliwice, 17–21 XI 2004 r.)
TeatrJoanna GodlewskaPróba poważnej rozmowy (Wrocławski Teatr Współczesny, „Królewna Orlica” Tadeusza Micińskiego, reżyseria — Krystyna Meissner)
FilmJan PniewskiMiędzy szarym a szarym („Dom z piasku i mgły”, reżyseria — Vadim Perelman)
KsiążkiAdriana SzymańskaW poszukiwaniu samego siebie (Grzegorz T. Dziwota, „Przechodziłem obok”, „Haiku”; Marta Rakoczy, „Wzrastanie”)
Mieczysław OrskiKsiążka utrapienia (Jerzy Pilch, „Miasto utrapienia”)
Marek Blaza SJBez nadziei żyć niepodobna (Wacław Hryniewicz OM, „Dlaczego głoszę nadzieję?”)
Tomasz P. TerlikowskiPotrzeba mitu (Jacek Kłoczowski /red./, „Póki my żyjemy… Tradycje insurek-cyjne w myśli polskiej”)
Przemysław Plata OSADialog między religiami (Paul F. Knitter, „Introducing Theologies of Religions”)
Kazimierz WieczorkowskiRóżne oblicza globalizmu (Edmund Wnuk-Lipiński, „Świat międzyepoki. Globalizacja, demokracja, państwo narodowe”)
Hanna StomporNon omnis… (Lynne Olson, Stanley Cloud, „Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski — zapomniani bohaterowie II wojny światowej”)
Mateusz MarczewskiZrozumieć Bliski Wschód (Georges Corm, „Bliski Wschód w ogniu. Oblicza konfliktu 1956–2003”)
TelewizjaJan KłossowiczMiś z okienka („Kukiełka w generalskim mundurze”)
Z życia krajuDominik Ciołek SJ
Z życia świataKrzysztof Renik
Z życia KościołaEkumeniczna Agencja Informacyjna