Październikowy Przegląd Powszechny
- 14 października, 2005
- przeczytasz w 3 minuty
Serdecznie zachęcamy Czytelników EAI Ekumenizm.pl oraz Magazynu Teologicznego Semper Reformanda do lektury październikowego wydania Przeglądu Powszechnego. W numerze m.in. artykuł Tomasza P. Terlikowskiego, redaktora naczelnego EAI Ekumenizm.pl, o prawosławnych sporach o imiesławie. Tradycyjnie umieszczone są także informacje z życia Kościoła przygotowane przez naszą Agencję.Nauka z Leonarda I święty, i heretyk Z o. Wiesławem Dawidowskim OSA, wykładowcą Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”, rozmawia Jarosław Makowski Augustyn odkrył dla […]
Nauka z Leonarda
I święty, i heretyk Z o. Wiesławem Dawidowskim OSA, wykładowcą Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”, rozmawia Jarosław Makowski Augustyn odkrył dla teologii katolickiej oraz kultury europejskiej sprawy bezcenne, z którymi do dzisiaj zmagają się nie tylko teologowie. Nie zmienia to jednak faktu, że w wielu kwestiach się mylił.
Antonio Spadaro SJBlog jako zjawisko kulturowe Nie jest łatwo zdefiniować, czym jest blog. Jest to złożony system, który wymyka się sztywnym klasyfikacjom i zmierza ku technologiom, od których pochodzi. To pewna wirtualna przestrzeń, samodzielnie administrowana, zawierająca różne treści, pojawiające się w porządku chronologicznym, coś w rodzaju dziennika w sieci.
Bartłomiej NoszczakPróba likwidacji zakonów w Polsce (1955–1956) Antyzakonna ofensywa podjęta przez kierownictwo aparatu bezpieczeństwa w 1955 r. ostatecznie się nie powiodła. Decydującą rolę odegrały tu nie tylko procesy odwilżowe, ale także postawa duchowieństwa zakonnego, które było odporne na destrukcyjną politykę wyznaniową.
Stanisław Opiela SJKu czemu podąża Rosja? (dokończenie) Naciski europejskiej wspólnoty na Rosję, by dochowywała swoich zobowiązań, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, oddałyby jej największe usługi. Bez tego przebiegła rosyjska dyplomacja będzie zawierać najchętniej dwustronne kontakty, które będą zrywane tak samo łatwo, jak zawierane.
Tomasz Kot SJBóg powiedział raz, dwa razy usłyszałem (Ps 62,12)
Piotr SzewcWiersze
Tomasz P. TerlikowskiWyznawcy imienia Bożego Prawosławne spory o imiesławie
Imiesławie doprowadziło do pierwszego teologiczno-mistycznego sporu, który wstrząsnął rosyjskim prawosławiem na początku XX w. Choć zamroziło go na 70 lat wprowadzenie komunizmu w Rosji, spór ten obecnie odżywa i inspiruje wielu prawosławnych myślicieli.
Joanna MałkiewiczOcalały, mozolnie zlepiam okruchy rozbitego świata Archetyp wygnania i stwarzania w poezji Erwina Kruka
Wygnanie równa się obcości. Pamięć i wynikająca z niej potrzeba wierności ziemi przodków skazuje na alienację. Odbudowywanie w pamięci i stwarzanie świata na nowo ocala przed permanentnym zapomnieniem przeszłości, koi ból wygnania, staje się poetyckim obrazem dziejów.
Jerzy GaulNa przekór „czarnej legendzie” O wkładzie jezuitów do nauki i kultury polskiej
Wydarzenia historyczne pokrywa nie tylko patyna wieków, zapomnienie czy niedostępność źródeł. Ciąży na nich również osąd pokoleń, niekiedy bardzo daleki od obiektywizmu. Bywa, że przeradza się on wręcz w fałszywą „czarną legendę”. Tak było z oceną działalności zakonu jezuitów.
Bartosz WieczorekMały traktat o teledycei Wstęp do religii mediów
Naukowa i industrialna Europa rodziła się w XVIII i XIX w., coraz bardziej oddalając się od religii. Funkcje religii przejęły różne instytucje i organizacje, które również zadomawiają człowieka w świecie, ale czynią to nieświadomie. Przykładem jest religia mediów, czy dokładniej, treści relig?ne ukryte w mediach
Sesje — sympozjaMarcin PolkowskiKonteksty tolerancji („Tolerancja w III Rzeczypospolitej”, Sympozjum w ramach Stałej Europejskiej Konferencji Współpracy Kulturalnej, Biblioteka Narodowa w Warszawie, 19 maja 2005 r.)
SztukaAnna PietrzakGeniusz Goi „Goya — prorok nowoczesności”, Alte Nationalgalerie, Berlin 13 VII‑3 X 2005
TeatrJoanna GodlewskaKrólicza farsa (Teatr Śląski im. Wyspiańskiego, „Wieczór kawalerski” Robina Hawdona, reżyseria — Janusz Szydłowski)
TelewizjaJan KłossowiczPolitycy w teatrze („…nie widzimy polityków, ale zdenerwowanych ludzi…”)
KsiążkiAdriana SzymańskaGrzeszne i święte ciało życia (Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, „Daleko stąd zostawiłem swoje dawne i niedawne ciało”; „Dzieje rodzin polskich”)
Mieczysław OrskiObracane w perz ideały (Marek Nowakowski, „Stygmatycy”)
Stanisław ŻurekCuda wokół nas (Zbigniew Włodzimierz Fronczek, „Wyznania grabarza”)
Tadeusz ZubińskiTen ból to jeszcze nie archeologia (Andrzej Turczyński, „Dietdomszczyzna”)
Paulina Kluka, Eugeniusz KośmickiTrwały pokój — stały rozwój (Günter Altner, Gerd Michelsen /wyd./, „Friede den Völkern. Nachhaltigkeit als interkultureller Prozess”)
Z życia KościołaEkumeniczna Agencja Informacyjna