Polskie Kościoły mowią o sobie — rozmowa z red. H. Trandą
- 23 czerwca, 2009
- przeczytasz w 4 minuty
“W drodze za Chrystusem” to szczególne przedsięwzięcie edytorskie, o którym informowaliśmy na ekumenizm.pl. Po raz pierwszy Kościoły w Polsce w jednej publikacji i we wspólnie ustalonym kształcie wypowiedzi prezentują swoje życie i wiarę. Przedstawiamy rozmowę z p. Hanną Trandą – redaktorem książki “W drodze za Chrystusem. Kościoły chrześcijańskie w Polsce mówią o sobie”. Redakcja EAI: Jest Pani redaktorem najnowszej książki opublikowanej przez Wydawnictwo WAM… red. Hanna Tranda: Pragnę sprostować, że jestem współredaktorem […]
“W drodze za Chrystusem” to szczególne przedsięwzięcie edytorskie, o którym informowaliśmy na ekumenizm.pl. Po raz pierwszy Kościoły w Polsce w jednej publikacji i we wspólnie ustalonym kształcie wypowiedzi prezentują swoje życie i wiarę. Przedstawiamy rozmowę z p. Hanną Trandą – redaktorem książki “W drodze za Chrystusem. Kościoły chrześcijańskie w Polsce mówią o sobie”.
Redakcja EAI: Jest Pani redaktorem najnowszej książki opublikowanej przez Wydawnictwo WAM…
red. Hanna Tranda: Pragnę sprostować, że jestem współredaktorem tej publikacji razem z p. prof. Mirosławem Patalonem. Oboje byliśmy przedstawicielami swoich Kościołów w Komisji Wychowania Chrześcijańskiego Polskiej Rady Ekumenicznej. Pan prof. M. Patalon – Kościoła Chrześcijan Baptystów, a ja – Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Kiedy powstał pomysł wydania takiej publikacji, a następnie kolejno zaczęły napływać artykuły poszczególnych autorów – członkowie Komisji Wychowania Chrześcijańskiego zdecydowali, że redakcję powierzą właśnie nam. Jednakże pragnę zaznaczyć, że cała Komisja pracowała nad tymi tekstami. Czytaliśmy otrzymane artykuły, żeby na następnym posiedzeniu Komisji móc rozmawiać na ich temat oraz zadawać pytania dotyczące niezrozumiałych fragmentów.
Co ma Pani na myśli mówiąc o niezrozumiałych fragmentach?
Często wydaje się nam, że wiemy bardzo dużo o innych, a może nawet wszystko. Jednak tak nie jest, o czym przekonałam się podczas pracy nad tą książką. Właściwie wszyscy w Komisji uświadomiliśmy sobie, że rzeczywiście wiele wiemy o swoim wyznaniu i o innych, ale też – że prezentując swoją konfesję sądzimy, że wszystko jest jasne również dla siostry czy brata z innego Kościoła. I nagle odkryliśmy, że nasze sformułowania wcale nie są zrozumiałe dla innych, że różnimy się w formie i nomenklaturze. Bywa również tak, że pewne elementy są wspólne, więc myślimy, że one nas łączą i nagle okazuje się, że jednak nie zawsze rozumiemy je w ten sam sposób.
Wynika z tego, że nasza wzajemna wiedza o nas samych jest niewielka…
Słyszymy na przykład, że Kościół Katolicki obchodzi święta Bożego Narodzenia, albo że Kościół Katolicki obchodzi Wielkanoc. Po kilku dniach można usłyszeć o obchodzeniu tych samych świąt przez Kościół Prawosławny, natomiast nie słyszy się w ogóle o obchodzeniu tych świąt przez inne Kościoły, np. protestanckie i starokatolickie. A przecież powinno to być jasne dla wszystkich, że jako wyznawcy Chrystusa wszyscy obchodzimy Jego narodziny, śmierć i zmartwychwstanie.
Ten elementarny brak wiedzy o innych wyznaniach w ramach chrześcijańskiej rodziny prowadzi do tworzenia mitów i stereotypów funkcjonujących w naszym społeczeństwie, co często jest przyczyną nieporozumień między wyznawcami różnych konfesji.
Na czym polega wyjątkowość tej książki?
Wyjątkowość tej książki polega na tym, że autorami poszczególnych rozdziałów są duchowni i świeccy przedstawiciele każdego opisywanego Kościoła. A zatem każdy mówi o sobie, każdy przedstawia historię swojego wyznania, jak też tradycję i obrzędy praktykowane w jego własnym Kościele, dzięki czemu opis jest obiektywny i wiarygodny.
A które Kościoły zostały zaprezentowane?
Kościół Rzymskokatolicki oraz siedem Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, a są to (w kolejności alfabetycznej): Kościół Chrześcijan Baptystów w RP, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.
Wspólnie, ale każdy o sobie według jednakowego schematu, aby czytelnikowi było łatwiej rozpoznać zarówno elementy łączące, jak i różniące poszczególne konfesje. A zatem czytelnik znajdzie w niej zarys historyczny, struktury organizacyjne, nauczanie, zasady moralne i zaangażowanie ekumeniczne poszczególnych Kościołów.
A dla kogo przeznaczona jest ta książka?
Jak już zostało to powiedziane w słowie wstępnym jest to publikacja pionierska na gruncie polskiej ekumenii, stanowi bowiem kompendium wiedzy o konfesjach chrześcijańskich. I z tego powodu jest to ważna publikacja dla katechetów, nauczycieli religii czy etyki, studentów teologii oraz pedagogiki religijnej i etyki.
Ufam, że dzięki tej książce poznamy się wzajemnie lepiej i pogłębimy naszą chrześcijańską świadomość, dzięki czemu nauczymy się wzajemnego szacunku.
Dziękujemy za rozmowę
ekumenizm.pl
:: Kościoły w Polsce mówią o sobie
Zakup książki w księgarni internetowej
.