Prawosławny i rzymskokatolicki chór u luteranów
- 8 listopada, 2007
- przeczytasz w 6 minut

Zapraszamy serdecznie na prawdziwie ekumeniczny koncert w ramach III Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, który odbędzie się 9 listopada (piątek) w ewangelicko-augsburskim kościele św. Trójcy w Warszawie. Początek koncertu o godz. 19.00. Wystąpi chór Centrum Myśli Jana Pawła II (zdj.) oraz prawosławny chor Oktoich pod kierownictwem ks. protodiakona Grzegorza Cebulskiego. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Ekumeniczna Agencja Informacyjna Ekumenizm.pl.
Zapraszamy serdecznie na prawdziwie ekumeniczny koncert w ramach III Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, który odbędzie się 9 listopada (piątek) w ewangelicko-augsburskim kościele św. Trójcy w Warszawie. Początek koncertu o godz. 19.00. Wystąpi chór Centrum Myśli Jana Pawła II (zdj.) oraz prawosławny chor Oktoich pod kierownictwem ks. protodiakona Grzegorza Cebulskiego. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Ekumeniczna Agencja Informacyjna Ekumenizm.pl.
godz. 19.00
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II
godz.19.45
Chór prawosławny Oktoich pod kier. ks. protodiakona Grzegorza Cebulskiego
CHÓR CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II
Chór powstał spontanicznie, z potrzeby serca, w dzień po śmierci Papieża. Kiedy 3 kwietnia 2005 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie miała odbyć się Msza św. w intencji Ojca Świętego, młodzi ludzie, wysyłając smsy, stworzyli grupę, która swoje najgłębsze uczucia wobec towarzyszącego im przez całe życie Papieża-Polaka zapragnęła wyrazić śpiewem. Moc tego przeżycia była tak wielka, że stało się ono początkiem dalszych spotkań – w 2005 roku chór zaśpiewał m.in. na Czuwaniu Młodych w wigilię Zesłania Ducha Świętego na placu Piłsudskiego i Czuwaniu Młodzieży Akademickiej w kościele św. Anny w Warszawie. Rok od pierwszego spotkania chór, wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego, odpowiedzialny był za oprawę muzyczną narodowej Mszy świętej podczas obchodów pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Z radością przyjął też zaproszenie do udziału w Wielkiej Mszy Warszawy, celebrowanej przez kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski. Przełomem w działalności była propozycja opieki nad zespołem, jaką złożyło nowo powstałe Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Przy nim chór działa obecnie, pod nazwą Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, a stypendyści, którymi opiekuje się Centrum, zasilili szeregi chórzystów.Dyrygentem Chóru, od początku jego działalności, jest Zofia Sokołowska.Obecnie Chór liczy ok. 60 osób.
Chór współpracował z:
Dyrektorem Chóru Teatru Wielkiego w Warszawie, prof. Bogdanem Golą (opiekunem chóru)
Solistami Teatru Wielkiego w Warszawie, Opery Kameralnej
Profesorami Akademii Muzycznej w Warszawie (Wydziału Reżyserii Dźwięku, Wychowania Muzycznego, Wydziału Wokalnego, Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki)
Kompozytorami młodego pokolenia
Chór śpiewał z:
Orkiestrą Beethovenowska z Krakowa
Polskim Chórem Kameralnym – Schola Cantorum Gedanensis
Chórem Musica Sacra
Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym
Orkiestrą Akademii Muzycznej w Warszawie
Reprezentacyjną Orkiestrą Wojska Polskiego
solistami Akademii muzycznej i Estrady Kameralnej
Więcej informacji tutaj.
OKTOICH
Chór Męski przy Cerkwi Prawosławnej św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu
Chór Oktoich powstał we wrześniu 1991 roku. Jest pierwszym chórem, który oprócz działalności stricte kościelnej, rozpoczął także koncertową. Związane to było z oczekiwaniami i potrzebą ukazywania wschodniej — prawosławnej kultury i duchowości, mieszkańcom Dolnego Śląska, ale i wszędzie tam, gdzie nigdy nie było obecności Cerkwi i jej Tradycji. Repertuar chóru stanowią w większości hymny, teksty liturgiczne i ich muzyka w tradycji słowiańskiej- Bułgarii, Serbii, Rusi Kijowskiej, Polski Jagiellonów, Ukrainy i Rosji, a także w jęz. greckim — z kręgu tradycji bizantyjskiej i kilka hymnów Cerkwi Gruzińskiej. Pokaźną częścią repertuaru- tworzona dla chórów męskich- jest muzyka powstała w monasterach i Ławrach takich jak w: Supraślu, Kijowie, Siergiejewym Posadzie, Optyńskiej Pustelni, Św. Góry Atos i wiele innych. Zespół złożony z 10 śpiewaków – wciąż czerpie swoje umiejętności z wszech obecnej muzyki wokalnej podczas nabożeństw w cerkwi; poznawanie i obcowanie z tą wielką spuścizną Wschodniego Kościoła- jest także doświadczeniem ekumenicznym; bowiem chórze śpiewają również katolicy.
W 1999 roku dekretem Ks. Bp. gen bryg. Mirona Chodakowskiego — chór został powołany również do niesienia swej posługi w strukturach Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego przy Śląskim Okręgu Wojskowym. W ramach tej właśnie działalności, chór daje dziesiątki koncertów dla społeczności kombatanckich, Sybirackich i wojskowych. Stało się tradycją, obecność zespołu na uroczystościach rocznicowych i innych, w miejscach kaźni jeńców wojennych w KL Łambinowicach, Walimia i Głuszycy, cmentarzach wojennych Wrocławia i Dolnego Śląska. W ciągu prawie 15 lat, chór nagrał ok.10 pozycji fonograficznych, a także kilka programów Telewizji Polskiej, Czeskiej, Rosyjskiej i Niemieckiej.
W roku 2004 chór został uhonorowany Ogólnopolską nagrodą im. św. Brata Alberta – za całokształt działalności kulturalno-charytatywno- ekumenicznej.
Zespół Oktoich uświetniał również uroczystości z udziałem, śp. Papieża Jana Pawła II, Patriarchy Konstantynopola- Bartłomieja I, Patriarchy Moskwy i wszech Rusi — Aleksego II, oraz wielu innych dostojników kościelnych i państwowych. Sympatycznym epizodem w działalności chóru był kontakt nawiązany z zespołem przez „Golec uOrkiestra”, co zaowocowało wspólnym programem TV „Stacja Milówka’” i kilkoma wspólnymi koncertami m.in. Festiwal Sopot 2002 roku, a także 2 teledyskami, i singlem „Leć piosneczko”. W roku 2006 chór obchodzi 15-lecie swojego istnienia. Z tej też okazji pierwsi chórzyści- współ założyciele „Oktoichu” zostali odznaczeni przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, medalami „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a dyrygent orderem „Gloria Artis”.
Chór „Oktoich”- cieszy się dużą popularnością wśród melomanów muzyki cerkiewnej. Dla samych chórzystów jest oczywistym to, iż są tylko jednymi z kilkudziesięciu znaczących chórów, działających przy cerkwiach w Polsce. Zatem wspólna „misja i służba” ukazywania i przekazywania piękna śpiewu cerkiewnego, jest największą satysfakcją i celem.
„W ciągu tego minionego okresu, chór „Oktoich” stał się ambasadorem Polski i swego miasta Wrocławia, na płaszczyźnie kulturalnej, ekumenicznej, charytatywnej a także patriotycznej. Jest „wizytówką” tej najlepszej karty historii naszej Ojczyzny; Matki wielu narodów i ich spuścizny. Jako chór związany z Kościołem, — głosi prawdy ewangeliczne zawarte w pięknie muzycznych kompozycji; jako chór związany z Wojskiem Polskim i Synowie Rzeczpospolitej wielu Narodów,- modlitewnie wspomina tych wszystkich przodków, którzy mimo różnic co do wiary,czy narodowości potrafili być ze sobą i wzajemnie się przenikać i obdarowywać tym co mają najlepszego.” (z laudacji prof. Zduniakowej, podczas wręczenia nagrody im. św. Brata Alberta).
Oktoich (scs – gr. oktoechos) – nazwa księgi liturgicznej (w Kościele Zachodnim – kancjonał). Nazwa pochodzi od zawartych w niej tekstów liturgicznych wg ośmiu kolejno następujących po sobie tonacji (scs – głasy). Księga zawiera materiał liturgiczny w postaci kanonów, kantyków, stichir, itp. przeznaczonych dla nabożeństw w ciągu tygodnia typu jutrznia, nieszpory, kompleta, nokturn, podzielony na osiem tonów powtarzających się co osiem tygodni. Oktoich ułożony został przez św. Jana Damasceńskiego (VIII w.), św. Józefa Hymnografa i Teofana (IX w.). N
abożeństwa wg Oktoichu odprawiane są od drugiej niedzieli po święcie Zesłania Ducha Św., do niedzieli o Faryzeuszu i Celniku, czyli niedziel przygotowujących do Wielkiego Postu, kiedy to Oktoich zostaje zastąpiony Triodionem Postnym, a następnie Triodionem Kwietnym (od Wielkanocy do Zesłania Ducha Św.)