ProChrist Polska 2008 — międzynarodowy projekt ekumeniczny
- 2 kwietnia, 2008
- przeczytasz w 3 minuty
2 kwietnia 2008 roku, w siedzibie PAP w Warszawie, przedstawiciele Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zaprezentowali program i przesłanie organizowanej po raz pierwszy w Polsce ekumenicznej kampanii ProChrist 2008, która odbędzie się w katowickim Spodku, w dniach 6–13 kwietnia 2008r. Zróbmy coś razem! Osiem tysięcy ludzi zgromadzonych podczas ośmiu wieczorów oraz odbiorcy przekazu satelitarnego w ponad stu miejscach w Polsce, Anglii, Czechach i z poślizgiem na Ukrainie zrealizuje […]
Zróbmy coś razem!
Osiem tysięcy ludzi zgromadzonych podczas ośmiu wieczorów oraz odbiorcy przekazu satelitarnego w ponad stu miejscach w Polsce, Anglii, Czechach i z poślizgiem na Ukrainie zrealizuje ideę ruchu chrześcijan różnych wyznań: zróbmy coś razem, podejmijmy próbę szukania drogi do drugiego człowieka.
Co to jest ProChrist
ProChrist to ruch skupiający chrześcijan różnych wyznań. W Katowicach, podczas ośmiu wieczorów, zrealizowanych w atrakcyjnej formie kolażu światło-dźwięk, odbędą się koncerty, krótkie formy teatralne, wywiady, projekcje filmowe. Codziennie o godz. 18.00 program będzie transmitowany za pośrednictwem satelity do ponad 100 miejsc w Polsce oraz do Anglii, Czech i z niewielkim opóźnieniem dotrze na Ukrainę. W Zabrzu-Rokitnicy przesłanie ProChrist 2008 będzie tłumaczone na język migowy. Szczegółowy wykaz miejsc przekazu znajduje się na stronie internetowej www.prochrist.pl. Głównym mówcą każdego z wieczorów będzie Ulrich Parzany — teolog ewangelicki, autor wielu książek tłumaczonych na języki europejskie.
Jak to się zaczęło?
W 1993 roku Stowarzyszenie Ewangeliczne Billego Grahama, światowej sławy amerykańskiego kaznodziei, uhonorowanego Orderem Imperium Brytyjskiego, zorganizowało po raz pierwszy kampanię ewangelizacyjną dla Europy pod nazwą ProChrist. Od tego czasu odbywają się spotkania ewangelizacyjne transmitowane poprzez łącza satelitarne na całą Europę; dotychczas kolejno w Lipsku (1995), Norymberdze (1997), Bremie (2000) i w Essen (2003). W marcu 2006 roku około 1, 5 miliona ludzi w 1250 miejscach odbioru z 20 krajów Europy mogło przeżywać spotkania ProChrist transmitowane z monachijskiej hali olimpijskiej.
Kto jest zaangażowany?
Idea ProChrist zjednoczyła w działaniu następujące kościoły chrześcijańskie:Kościół Rzymsko- KatolickiKościół Ewangelicko-Augsburski Kościół Ewangelicko-MetodystycznyKościół Polskokatolicki (Śląski Oddział)Kościół ZielonoświątkowyKościół Ewangelicko-Reformowany Kościół Chrześcijan Baptystów Kościół Boży w ChrystusieKościół Wolnych ChrześcijanWspólnota Kościołów Chrystusowych
W realizację projektu włączyło się ponadto wielu partnerów z organizacji chrześcijańskich, instytucji i organów samorządowych różnych szczebli. Powstały w miejscach przekazu lokalne struktury współdziałania przedstawicieli różnych środowisk. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli m.in.: marszałek województwa śląskiego oraz prezydent Katowic.
Przykłady pociągają
Tematy ośmiu wieczorów będą dotyczyć egzystencjalnych problemów współczesnego człowieka – samotności, emigracji, granic wolności, fascynacji złem, upadku autorytetów, braku umiejętności komunikowania się ludzi. Każdy wieczór to historia prawdziwego człowieka.Na konferencji prasowej będą o tym mówić:ks. Grzegorz Giemza – dyrektor Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, przedstawiciel krajów europejskich w Zarządzie ProChrist w Kassel w Polsce, Paweł Gumpert – dyrektor wykonawczy ProChrist 2008 oraz Bożena Giemza – koordynator projektu ds. PR.