Przesłanie bożonarodzeniowe Kościołów zrzeszonych w PRE
- 10 grudnia, 2004
- przeczytasz w 3 minuty
Święta Bożego Narodzenia stanowią jeden z elementów wspólnego dziedzictwa duchowego wszystkich chrześcijan w naszym kraju. W tych dniach wspominamy przyjście na świat naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, którego Pan Bóg posłał na świat, by obdarzyć wszystkich ludzi swoją światłością, radością, pokojem i zbawieniem. Te cztery wielkie, Boże dary – zapowiadane przez proroków w Starym Testamencie — stały się przez wiarę w Chrystusa-Zbawiciela darami łaski, które może przyjąć każdy, kto […]
Święta Bożego Narodzenia stanowią jeden z elementów wspólnego dziedzictwa duchowego wszystkich chrześcijan w naszym kraju. W tych dniach wspominamy przyjście na świat naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, którego Pan Bóg posłał na świat, by obdarzyć wszystkich ludzi swoją światłością, radością, pokojem i zbawieniem. Te cztery wielkie, Boże dary – zapowiadane przez proroków w Starym Testamencie — stały się przez wiarę w Chrystusa-Zbawiciela darami łaski, które może przyjąć każdy, kto tego szczerze pragnie — napisali przedstawiciele Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej.
Święta Bożego Narodzenia stanowią jeden z elementów wspólnego dziedzictwa duchowego wszystkich chrześcijan w naszym kraju. W tych dniach wspominamy przyjście na świat naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, którego Pan Bóg posłał na świat, by obdarzyć wszystkich ludzi swoją światłością, radością, pokojem i zbawieniem. Te cztery wielkie, Boże dary – zapowiadane przez proroków w Starym Testamencie – stały się przez wiarę w Chrystusa-Zbawiciela darami łaski, które może przyjąć każdy, kto tego szczerze pragnie – napisali przedstawiciele Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej.
Pan Jezus przyszedł na świat, w którym wciąż nie brakuje ludzi żyjących w duchowej ciemności i powiedział: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość życia” (Ew. Jana 8, 12 – tłum. ekum.).
Przyjście na świat Zbawiciela jest również Bożym darem radości, która po raz pierwszy rozbrzmiała na polach betlejemskich. Od nas, chrześcijan dzisiaj, którzy doświadczają smutku, życiowych rozczarowań i kłopotów, Pan Jezus oczekuje ducha radości, zaufania i nadziei:„Powiedziałem wam to, aby Moja radość była w was i aby wasza radość była pełna” (Ew. Jana 15,11 – tłum. ekum.).
Przyszło nam żyć w epoce terroryzmu, przemocy i wciąż nie ustających konfliktów społecznych. Na przekór wszystkim zagrożeniom – Jezus jako Książę Pokoju apeluje: „Pokój wam zostawiam. Mój pokój wam daję (…). To wam powiedziałem, abyście mieli pokój we mnie” (Ew. Jana 14,27; 16,33a – tłum. ekum.).
Narodził się wam Zbawiciel! W tych słowach zawiera się istota naszej chrześcijańskiej wiary i nasze wspólne, ekumeniczne świadectwo. „A świadectwo to – jak pisał Ap. Jan – jest następujące: Bóg dał nam życie wieczne, a życie to jest w Jego Synu” (1 List Jana 5,11 – tłum. ekum.). Jako chrześcijanie w Polsce pragniemy sprostać Bożemu wyzwaniu, by w ten świat, gdzie tak wielu ludzi żyje bez prawdziwej radości i nadziei — ponieść Dobrą Nowinę o światłości, radości, pokoju i zbawieniu, jakie mamy w Chrystusie – najwspanialszym darze Niebios!
Wyrażamy również gorące pragnienie, by święta zbliżyły do siebie chrześcijan oraz natchnęły wszystkich ludzi zmagających się z problemami dnia codziennego Bożą nadzieją na lepsze jutro.
POLSKA RADA EKUMENICZNABoże Narodzenie 2004