Sanok: Szczedriwki i kolędy w wykonaniu “Żurawi”
- 28 stycznia, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Występom chóru męskiego „Żurawie” zawsze towarzyszy niepowtarzalna atmosfera. Podobnie było w Sanoku, podczas koncertu kolęd i szczedriwek, w którym uczestniczyło wielu miłośników śpiewu cerkiewnego oraz muzyki wschodniego chrześcijaństwa. Ukraiński Chór Męski „Żurawie” (ukraińska, oryginalna nazwa zespołu brzmi „Żurawli”) jest reprezentacyjnym zespołem Związku Ukraińców w Polsce, od 35 lat występuje w kraju oraz poza jego granicami. Każdy ich występ na scenie jest dużym wydarzeniem artystycznym, […]
Występom chóru męskiego „Żurawie” zawsze towarzyszy niepowtarzalna atmosfera. Podobnie było w Sanoku, podczas koncertu kolęd i szczedriwek, w którym uczestniczyło wielu miłośników śpiewu cerkiewnego oraz muzyki wschodniego chrześcijaństwa. Ukraiński Chór Męski „Żurawie” (ukraińska, oryginalna nazwa zespołu brzmi „Żurawli”) jest reprezentacyjnym zespołem Związku Ukraińców w Polsce, od 35 lat występuje w kraju oraz poza jego granicami. Każdy ich występ na scenie jest dużym wydarzeniem artystycznym, a ich koncertom w cerkwiach towarzyszą niezapomniane przeżycia duchowe.
Tak było również na ostatnim koncercie „Żurawi”, który 27 stycznia odbył się w prawosławnej cerkwi katedralnej Świętej Trójcy w Sanoku. Chór wykonał ukraińskie kolędy i szczedriwki, czyli pastorałki, utrzymane w warstwie liturgicznej i muzycznej w tradycji wschodniego chrześcijaństwa. Słuchacze wysłuchali śpiewów w ciszy i dużym skupieniu, ponieważ w cerkwiach nie ma zwyczaju nagradzania występów oklaskami.
Ks. Jan Antonowicz, proboszcz parafii prawosławnej w Sanoku, dziękując „Żurawiom” za występ powiedział, że koncert tak znakomitego chóru jest wielkim wyróżnieniem dla niewielkiej liczebnie społeczności ukraińskiej, mieszkającej w południowo-wschodniej Polsce. „Na twarzach słuchaczy widziałem łzy. Nie były to jednak łzy smutku, ale łzy wzruszenia z powodu głębokich przeżyć duchowych” – dodał ks. Antonowicz. Gospodarzem koncertu kolęd był abp Adam Dubec, zwierzchnik prawosławnej diecezji przemysko-nowosądeckiej. W gronie słuchaczy znaleźli się miłośnicy śpiewu i muzyki cerkiewnej, mieszkańcy wielokulturowej społeczności ziemi sanockiej. Obecni byli pasterze i wierni Kościołów — prawosławnego, polskokatolickiego, greckokatolickiego oraz rzymskokatolickiego, w tym franciszkanie z miejscowego klasztoru.
Chór męski “Żurawie” został założony w 1972 roku, śpiewają w nim przedstawiciele mniejszości ukraińskiej, mieszkający w całej Polsce. Łączy ich pasja do śpiewu i muzyki cerkiewnej oraz przywiązanie do swojej kultury i tradycji. Na próby zjeżdżają się różnych miejscowości, co przypomina klucz żurawi, wędrujących razem do jednego miejsca. Stąd wzięła się nazwa zespołu.W ponad trzydziestoletniej historii zespół wykonał kilkaset koncertów, wydał płyty, zdobył wiele nagród na prestiżowych festiwalach. Chór ma repertuarze przede wszystkim śpiewy cerkiewne oraz pieśni muzyki klasycznej i ludowej. Od 2005 roku dyrygentem „Żurawi” jest Jarosław Wujcik.
Na zdj. Chór „Żurawie” w czasie występu w katedralnej cerkwi prawosławnej w Sanoku, 27 stycznia 2007 roku /fot. Witold Pobiedziński.