Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej we Wrocławiu
- 4 lipca, 2014
- przeczytasz w 2 minuty
Już po raz drugi odbywa się w Polsce Spotkanie Chrześcijan Europy-Środkowo-Wschodniej. Tym razem kilka tysięcy chrześcijan z regionu przybędzie do Wrocławia, aby rozmawiać o istotnych zagadnieniach społeczno-politycznych, ale przede wszystkim religijnych. Większość uczestników spotkania to chrześcijanie z mniejszościowych Kościołów protestanckich Europy, jednak wydarzenie otwarte jest również dla chrześcijan innych wyznań, którzy aktywnie włączyli się w organizacje przedsięwzięcia. Głównym organizatorem odbywających się już od 25 lat […]
Już po raz drugi odbywa się w Polsce Spotkanie Chrześcijan Europy-Środkowo-Wschodniej. Tym razem kilka tysięcy chrześcijan z regionu przybędzie do Wrocławia, aby rozmawiać o istotnych zagadnieniach społeczno-politycznych, ale przede wszystkim religijnych. Większość uczestników spotkania to chrześcijanie z mniejszościowych Kościołów protestanckich Europy, jednak wydarzenie otwarte jest również dla chrześcijan innych wyznań, którzy aktywnie włączyli się w organizacje przedsięwzięcia.
Głównym organizatorem odbywających się już od 25 lat Spotkań Chrześcijan jest Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Patronat honorowy objął Prezydent RP Bronisław Komorowski, a także duchowni reprezentujący różne tradycje chrześcijańskie, w tym ks. bp Jerzy Samiec, zwierzchnik polskich luteran, abp Józef Kupny, rzymskokatolicki metropolita wrocławski, oraz abp Jeremiasz, władyka diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i jednocześnie prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.
W ramach Spotkania odbędą się nabożeństwa ekumeniczne, koncerty, warsztaty biblijne, wykłady, a także dyskusje panelowe na temat bieżących wyzwań związanych z polityką europejską, diakonią, a przede wszystkim ze zbliżającymi się obchodami 500-lecia Reformacji. Ekumenicznemu aspektowi Reformacji w kontekście luterańskiego jubileuszu poświęcony będzie panel w polskokatolickiej katedrze św. Marii Magdaleny zatytułowany 500 lat po — poprowadzi go red. Maciej Gajek, a udział w dyskusji weźmie ks. dr Martin Junge, sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej oraz Dariusz Bruncz, redaktor naczelny ekumenizm.pl.
Ks. Junge, który jest chilijskich duchownym luterańskim niemieckiego pochodzenia, wziął udział w spotkaniu biskupów luterańskich Europy Środkowo-Wschodniej. — Zbyt mało wiem o 25-letnim doświadczeniu wolności w Polsce i innych krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Nie jest to moim doświadczeniem. Za to mogę opowiedzieć, że jednocześnie jest to także 25 lat doświadczenia wolności w kraju, z którego pochodzę. W Chile upływa właśnie 25 lat, odkąd pokonaliśmy reżim wojskowy Augusto Pinocheta. Choć komunizm i dyktatura wojskowa to dwa różne systemy, to jednak można porównać ze sobą doświadczenia wyjścia z nich ku demokracji. Sekretarz generalny zaznaczył, że Ewangelicko-Luterański Kościół w Chile dopominał się przestrzegania praw człowieka przez 17 lat trwania reżimu Pinocheta i zapłacił za to wielką cenę – Byliśmy dla reżimu opozycją i zostaliśmy przez niego zapędzeni w kozi róg.
Szczegółowe informacje nt. Spotkania Chrześcijan, które potrwa do 6 lipca, znajdują się na specjalnej stronie internetowej www.wroclaw2014.net. Główne wydarzenia odbywać się będą w Hali Stulecia.