
- 1 września, 2014
- przeczytasz w 3 minuty
„Przyjaźń z Innym. Religie-Relacje-Postawy” to temat konferencji regionalnej Europejskiego Towarzystwa Teologicznego Kobiet (ESWTR), która odbyła się w Gnieźnie, w dniach 24–27 sierpnia 2014 r. Towarzystwo zrze...
Żyć w przyjaźni z Innym — regionalna konferencja ESWTR
„Przyjaźń z Innym. Religie-Relacje-Postawy” to temat konferencji regionalnej Europejskiego Towarzystwa Teologicznego Kobiet (ESWTR), która odbyła się w Gnieźnie, w dniach 24–27 sierpnia 2014 r. Towarzystwo zrzesza kobiety różnych wyznań i religii, które zajmują się badaniami naukowymi w dziedzinie teologii. W konferencji regionalnej uczestniczyło 37 teolożek z Europy Środkowowschodniej. W niedzielę konferencję otworzyła dr hab. Elżbieta Adamiak przewodnicząca polskiej sekcji ESWTR i prof. dr Maaike de Haardt z Holandii, przewodnicząca towarzystwa. Wykład […]
„Przyjaźń z Innym. Religie-Relacje-Postawy” to temat konferencji regionalnej Europejskiego Towarzystwa Teologicznego Kobiet (ESWTR), która odbyła się w Gnieźnie, w dniach 24–27 sierpnia 2014 r. Towarzystwo zrzesza kobiety różnych wyznań i religii, które zajmują się badaniami naukowymi w dziedzinie teologii. W konferencji regionalnej uczestniczyło 37 teolożek z Europy Środkowowschodniej.
W niedzielę konferencję otworzyła dr hab. Elżbieta Adamiak przewodnicząca polskiej sekcji ESWTR i prof. dr Maaike de Haardt z Holandii, przewodnicząca towarzystwa. Wykład inauguracyjny pt. „Czy Kościół jest wspólnotą przyjaźni dla kobiet?” wygłosiła s. dr Rebeka Anić z Chorwacji. Pozdrowienia do uczestniczek konferencji skierowali: arcybiskup Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski oraz Jacek Kowalski, prezydent miasta Gniezna, który objął konferencję swym honorowym patronatem.
Tematem konferencji jest przyjaźń jako bliska, indywidualna relacja z drugim jako innym, zarówno z drugim człowiekiem, jak i otaczającym światem, samym sobą i przede wszystkim z Bogiem. Podczas konferencji uczestniczki podejmują analizę przyjaźni z perspektywy antropologii teologicznej i filozoficznej oraz dyskutują na temat ludzkiej kondycji przyjaźni. Niezbędnym elementem tej analizy jest uwzględnienie wpływu płci na specyfikę przyjaźni, w tym szczególnie przyjaźni kobiet.
Jaki charakter powinna mieć wspólnota oparta na przyjaźni? Na ile kościoły realizują koncepcję przyjaźni uwzględniając założenie, że podstawą przyjaźni we wspólnocie jest przyjaźń z Bogiem? Charakterystyką wspólnoty powinna być jej inkluzywność związana gotowością do objęcia wsparciem wszystkich potrzebujących, nie tylko tych, których nazywamy swoimi przyjaciółmi. Tak pojmowana przyjaźń opiera się na sprawiedliwości, tak rozumiana wspólnota jest przestrzenią, gdzie odnajdują się kobiety i mężczyźni na równi obdarzeni Bożą łaską. Wyzwaniem, przed którym stają kościoły i religie, jest stworzenie przestrzeni, w której konflikty powstające mimo więzi i bliskości, mogą być rozwiązywane w duchu przyjaźni.
Główne wykłady podczas konferencji wygłosiły: s. prof. dr Ana Thea Filipović (CR), Inny/a jako dar. Chrześcijańskie rozumienie przyjaźni i jego konsekwencje dla duszpasterstwa i diakonii Kościoła, dr hab. E. Adamiak (PL), Przyjaźń jako paradygmat teologii systematycznej, prof. dr Petra von Geműnden (DE), Przyjaźń i radość w trudnych czasach. Socjoretoryczne obserwacje na temat Listu do Filipian, prof. dr Angela Berlis (CH), Przyjaźnie we wczesnym starokatolicyzmie, Marina Shishova (RU), „Być jak komunia”: Spojrzenie na świat w perspektywie nowej teologii prawosławnej i rosyjskiej filozofii religii,
dr Agnieszka Gajewska (PL), Feministyczna miłość wroga – wezwanie filozoficzne. Ważnym wydarzeniem spotkania był wykład prof. dr Elisabeth Schüssler Fiorenzy (USA) pt. „Przyjaźń, równość i kosmopolis kobiet”, przeprowadzony przez Internet, po którym nastąpiła ożywiona dyskusja prelegentki z uczestniczkami konferencji.
Konferencji towarzyszyła wystawa prac artystek zawodowych i amatorek, mająca na celu skoncentrowanie uwagi wokół pytania czym jest przyjaźń z „Innym”? Czy można odnaleźć przyjaciółkę/przyjaciela w „Innym”? Kto może być i kto jest „Innym”? Na wystawie eksponowane były prace m.in. Jolanty Cynkutis, Emilii Ratajczak, Anny Leśniewskiej, Soni Sobkowiak.
Konferencja odbyła się dzięki gościnności Collegium Europeaum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Gnieźnie oraz finansowemu wsparciu następujących organizacji: Fundacja Communicantes, Fundacja Renovabis, Niemieckiemu Komitetowi Światowego Dnia Modlitwy, Światowej Federacji Luterańskiej oraz innym.
Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska