Życie jest dla ludzi
- 2 lipca, 2010
- przeczytasz w 4 minuty
Zagoniony, zmęczony, niezadowolony? Z trudem osiągasz zamierzone cele, efekty nie cieszą cię tak bardzo, jak myślałeś? Odczuwasz pustkę, czujesz się oszukany? Życie jest dla ludzi. Sześćdziesiąty drugi Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie odbędzie się po to, by Ci o tym przypomnieć: życie jest w zasięgu Twojej ręki. Od 3 do 11 lipca w malowniczej miejscowości położonej na skraju Beskidu Śląskiego po raz kolejny ruszy największa akcja ewangelizacyjna w tej części Europy: dziewięć […]
Zagoniony, zmęczony, niezadowolony? Z trudem osiągasz zamierzone cele, efekty nie cieszą cię tak bardzo, jak myślałeś? Odczuwasz pustkę, czujesz się oszukany? Życie jest dla ludzi. Sześćdziesiąty drugi Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie odbędzie się po to, by Ci o tym przypomnieć: życie jest w zasięgu Twojej ręki. Od 3 do 11 lipca w malowniczej miejscowości położonej na skraju Beskidu Śląskiego po raz kolejny ruszy największa akcja ewangelizacyjna w tej części Europy: dziewięć dni wykładów, seminariów, koncertów i spotkań. Jej organizatorami jest Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Patronat medialny sprawuje ekumenizm.pl.
Po pierwsze: zwolnij, by zobaczyć życie
Tegoroczne Tygodnie Ewangelizacyjne, które odbędą się w Dzięgielowie (3–11 lipca), Zelowie (18–25 lipca), Mrągowie (22–29 sierpnia) i Koszalinie (5–8 sierpnia) organizowane są pod wspólnym hasłem Życie jest dla ludzi:– Nad hasłem pracował cały zespół Wydawnictwa WARTO. Ostateczne brzmienie nadał mu nasz webmaster. Chcemy pokazać, że życie zgodne z Bożym planem jest fajne, daje spełnienie, a każdy jego element jest ważny i nas kształtuje, zarówno poprzez przyjemne doświadczenia, jak i te trudne. W Ewangelii Jana 1,15 (Nowy Testament, przekład ekumeniczny) jest napisane: „Kto ma Syna, ma życie”. Wierzę, że życie jest darem, z którego możemy czerpać, a życie z Jezusem Chrystusem nie ma końca – wyjaśnia Bożena Giemza, z‑ca dyrektora ds. wydawniczych i koordynator działań PR w CME.
Po drugie: zatrzymaj się, by docenić, że ono jest
Życie to dar, którego nie wolno marnować. Człowiek często biernie pozwala, by czas przeciekał mu przez palce, albo przeciwnie, zatraca się w wirze codzienności, powszednich trosk oraz egoistycznych ambicji:– Gonimy wczorajszy dzień ze świadomością, że nie da się go złapać. Staramy się jak najlepiej wykonać nasze zadania, wiedząc, że zawsze można to zrobić lepiej. Kładziemy się spać, myśląc o rzeczach, które zawaliliśmy. Żyjemy tak szybko, że nie mamy czasu wsiąść do pociągu zwanego życiem. Stoi przy peronie, z którego odjeżdża się do Bożej wieczności. Kiedyś zamknie drzwi i odjedzie – dzieli się refleksją Paweł Gumpert, koordynator kampanii ewangelizacyjnych z ramienia Centrum Misji i Ewangelizacji, organizatora Tygodni Ewangelizacyjnych.
Po trzecie: przystopuj, by zrozumieć sens istnienia w byciu dla
Człowiek stoi w centrum Bożego planu. Nie znaczy to jednak, że powinien uważać się za centrum wszechświata. Ewangelia nie pozostawia złudzeń: chrześcijanin to ten, kto nie żyje tylko dla siebie. – „Życie jest dla ludzi”? Brzmi ciekawie, choć chyba za bardzo kojarzy mi się z „błądzić jest rzeczą ludzką”. Z drugiej strony i życie i błądzenie mają wspólny mianownik. Czasem nawet zupełnie się ze sobą zlewają. Dobrze, że Bóg sprawił, iż może być inaczej. Bo życie może być też dla Niego. Paradoksalnie wtedy jest najbardziej ludzkie, a ile w tym radości – komentuje ks. Tomasz Wigłasz, jeden z tegorocznych mówców Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie.
Po czwarte: stań i rozejrzyj się, by dostrzec innych ludzi
Hasło życie jest dla ludzi przypomina także o fundamencie chrześcijaństwa: miłości bliźniego. Prawo Boże jest prawem szczęścia, zauważając ludzi wokół, licząc się z ich uczuciami i potrzebami, tworzymy relacje i związki, które zaspokajają nasze własne potrzeby, są źródłem satysfakcji i radości oraz poczucia sensu życia, zawierającego się w świadomości: ktoś mnie potrzebuje.– Niektórzy myślą, że wszystko im wolno, bo przecież „życie jest dla ludzi”, ale ja uważam, że nie wszystko jest dobre i trzeba wiedzieć, co jest dobre, a co złe, aby nie podejmować decyzji, których się potem żałuje – podkreśla trzynastoletnia Kasia, uczennica.
Program Tygodni został przygotowany z myślą o wszystkich grupach wiekowych: dzieciach, młodzieży i dorosłych. Każdy znajdzie coś dla siebie i choć form jest tak wiele, jak wiele potrzeb i zainteresowań uczestników, to treść jest stale ta sama – Jezus Chrystus umarł na krzyżu za każdego człowieka, Bóg jest każdym osobiście zainteresowany.
Codziennie o godzinie 10.00 odbędzie się wykład o tematyce biblijnej. Tegorocznymi wykładowcami będą: ks. Jan Kurko, który zaprosi nas do wspólnego studiowania 1 Listu Pawła do Tymoteusza oraz ks. Tomasz Wigłasz, który opowie o życiu biblijnego Dawida.
O 17.00 duży namiot zgromadzi uczestników spotkania ewangelizacyjnego. Od poniedziałku do czwartku poprowadzi je Stuart McAlister ze Szkocji, który w swoich rozważaniach skupi się na takich zagadnieniach, jak nasz potencjał i nasze pasje, oraz na odpowiedziach na pytania: czy jestem komuś potrzebny?, po co mi łaska? W piątek i sobotę spotkanie ewangelizacyjne poprowadzi ks. Leszek Czyż. Wszystkie spotkania transmitowane będą on-line na www.cme.org.pl. Po spotkaniach będzie możliwość porozmawiania z duszpasterzem, także on-line w ciągu godziny od zakończenia transmisji internetowej.
Program popołudniowy wypełnią zajęcia warsztatowe, misyjne, dotyczące różnych dziedzin nauki oraz sportowe. Dla dzieci i młodzieży zorganizowano programy specjalne, gry i zabawy planszowe i plastyczne, zamek do skakania, codziennie odbędą się też spotkania ewangelizacyjne dla dzieci w trzech grupach wiekowych. Przez cały dzień dzieci mogą korzystać z bawialni – piaskownicy pod namiotem. Dla rodziców z małym dzieckiem udostępnione zostanie miejsce do przewijania, karmienia czy podgrzania posiłku w mikrofalówce.
O 20.30 na scenie pod dużym namiotem zabrzmi, codziennie inna, muzyka. Koncerty z przesłaniem dadzą New Day, Jagodziński Trio, Royal Rap, Maleo Reggae Rockers, Tomek Żółtko, Jarmuła Band, Beata Bednarz i Monika Kuszyńska oraz Zespół CME. Na wszystkie koncerty wstęp będzie bezpłatny.
Wszelkie informacje www.cme.org.pl.
Joanna Rączkowiak, Gabriela GlajcarPublikowany w czerwcu 2010 w „Gazecie Wyborczej. Nasze Beskidy”.