Zmiana obrządku z wschodniego na zachodni
- 13 maja, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Moje pytanie dotyczy zmiany obrzadku ze wschodniego-narzeczony jest grekokatolikiem-na łaciński. Jestem wyznania rzymskokatolickiego. Jak to się odbywa? Czy przed naszym ślubem,który bedzie w obrządku rzymskokatolickim, potzrebne są jakieś dokumenty z parafii narzeczonego? Nasze dzieci chcemy wychowac w obrządku łacińskim. Co w tej sytuacji robić, słyszałam, że jeśli przyszły mój mąż nie zmieni obrządku, to dzieci będą musiały być chrzczone w Cerkwi grekokatolickiej. Proszę o odpowiedź. Kościół grekokatolicki przynależy, co prawda, do tradycji Kościołów wschodnich jednakże, […]
Moje pytanie dotyczy zmiany obrzadku ze wschodniego-narzeczony jest grekokatolikiem-na łaciński. Jestem wyznania rzymskokatolickiego. Jak to się odbywa? Czy przed naszym ślubem,który bedzie w obrządku rzymskokatolickim, potzrebne są jakieś dokumenty z parafii narzeczonego? Nasze dzieci chcemy wychowac w obrządku łacińskim. Co w tej sytuacji robić, słyszałam, że jeśli przyszły mój mąż nie zmieni obrządku, to dzieci będą musiały być chrzczone w Cerkwi grekokatolickiej. Proszę o odpowiedź.
Kościół grekokatolicki przynależy, co prawda, do tradycji Kościołów wschodnich jednakże, podobnie jak jeszcze kilka innych Kościołów wschodnich, pozostaje w jedności ze Stolicą Apostolską. Nie ma więc w tym przypadku tzw. małżeństwa mieszanego, które jest regulowane prawnie (zob. kan. 1124–1129 KPK) – w małżeństwie mieszanym jedna strona jest katolicka (ochrzczona w Kościele katolickim, bądź po chrzcie do niego przyjęta i się od tego Kościoła żadnym formalnym aktem nie odłączyła), druga strona należy do Kościoła lub wspólnoty kościelnej nie mającej pełnej łączności ze Stolicą Apostolską. Właśnie w przypadku małżeństwa mieszanego mają zastosowanie m.in. normy dotyczące katolickiego wychowania dzieci.
Są potrzebne dokumenty z parafii narzeczonego takie, jakie są normalnie potrzebne przy załatwianiu formalności przed zawarciem małżeństwa. Co do sakramentu chrztu, to Kodeks Prawa Kanonicznego (dla łacinników) mówi: „Do Kościoła łacińskiego zostaje włączone przez przyjęcie chrztu dziecko rodziców, którzy do niego należą, lub — jeśli jedno z nich do niego nie należy — którzy zgodnie sobie życzą, by potomstwo było ochrzczone w Kościele łacińskim. Jeżeli zaś brak zgodności, zostaje włączone do Kościoła obrządku ojca (kan. 111, par.1 KPK). Jednakże, warto zauważyć, iż rodzice mogą sobie zgodnie życzyć, by dziecko przynależało do obrządku innego, niż łaciński, ale pod warunkiem, że jedno z rodziców przynależy do tego obrządku. Znaczy to m.in. i to, iż potomek ochrzczony przed 14-tym rokiem życia może, gdy jest zgoda obojga rodziców, zostać włączony do Kościoła „sui iuris” matki.
Dariusz Bruncz