Znaki wiary i pamięci
- 23 kwietnia, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na wystawę „Znaki wiary i pamięci. Kapliczki, krzyże i figury przydrożne.” Ekspozycja otwarta jest od 24 kwietnia do 17 sierpnia br. Wystawa prezentuje autentyczne, w większości XIX-wieczne, kapliczki słupowe i skrzynkowe, krzyże oraz figury przydrożne. Reprezentowana jest również rzeźba stanowiąca niegdyś wyposażenie kapliczek.Obiekty wystawowe pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, innych muzeów i osób prywatnych. Kapliczki, krzyże i figury przydrożne stanowią […]
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na wystawę „Znaki wiary i pamięci. Kapliczki, krzyże i figury przydrożne.” Ekspozycja otwarta jest od 24 kwietnia do 17 sierpnia br. Wystawa prezentuje autentyczne, w większości XIX-wieczne, kapliczki słupowe i skrzynkowe, krzyże oraz figury przydrożne. Reprezentowana jest również rzeźba stanowiąca niegdyś wyposażenie kapliczek.
Obiekty wystawowe pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, innych muzeów i osób prywatnych.
Kapliczki, krzyże i figury przydrożne stanowią do dziś jeden z najbardziej charakterystycznych elementów pejzażu wsi polskiej. Odznaczają się wielkim bogactwem i urodą form. Ze względu na ich wysoką wartość artystyczną, należą do szczytowych osiągnięć polskiej sztuki ludowej. Większość z XIX-wiecznych obiektów (zwłaszcza monumentalnych) uległa zniszczeniu, sporo jednak udało się uratować.
W każdej miejscowości było ich kilkanaście. Stawiano je przy domach, w centrum wsi i na jej granicach, na rozstajnych drogach i wzdłuż szlaków pielgrzymkowych, na polach, w lasach, nad rzekami i stawami, na cmentarzach i w miejscach pochówku osób zmarłych na zarazę. Pełniły przede wszystkim funkcje kultowe, zapewniały opiekę świętych patronów przed klęskami żywiołowymi, zarazą i wszelkimi innymi niebezpieczeństwami, chroniły przed działaniem złych mocy, upamiętniały miejsca ważnych bądź niecodziennych wydarzeń. Pełniły także funkcję pomników rodzinnych, stawianych w podzięce za doznane łaski i z prośbą o modlitwę w intencji fundatora i jego rodziny.
Na wystawie wydzielone będą zespoły kapliczek, krzyży i rzeźb charakterystycznych dla różnych regionów Polski. Odmienność plastyczna, a często i ikonograficzna, wiąże się z działalnością na określonym terenie jednego lub kilku twórców, którzy wypracowali własny styl i interpretację wątków ikonograficznych, jak również z rozpowszechnionym na danym terenie kultem świętych wizerunków i patronów. Wystawa wzbogacona jest licznymi fotografiami kapliczek, krzyży i figur w ich własnym środowisku.
Kuratorka wystawy: Jadwiga Migdał