Żółw w niebie
- 7 października, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Czy pies, kot lub żółw mogą pójść do nieba? Pytanie, które do niedawna wywoływało ironiczny uśmiech, dziś jest tematem poważnych debat. Zastanawiają się nad nim teologowie i przywódcy religijni chcący wyjść naprzeciw oczekiwaniom wiernych, którzy coraz częściej domagają się np. obecności księdza na „pogrzebie” pupila. – Myślę, że umieszczenie zwierząt w niebie jest jedną z najlepszych metod myślenia o nim – mówi Stephen H. Webb, profesor […]
Czy pies, kot lub żółw mogą pójść do nieba? Pytanie, które do niedawna wywoływało ironiczny uśmiech, dziś jest tematem poważnych debat. Zastanawiają się nad nim teologowie i przywódcy religijni chcący wyjść naprzeciw oczekiwaniom wiernych, którzy coraz częściej domagają się np. obecności księdza na „pogrzebie” pupila.
– Myślę, że umieszczenie zwierząt w niebie jest jedną z najlepszych metod myślenia o nim – mówi Stephen H. Webb, profesor religii na Wabash College w Crawfordsville (Indianapolis), autor książki „O Bogu i psach: chrześcijańska teologia współczucia dla zwierząt”. – Zbyt wielu ludzi postrzega niebo jako niezdefiniowane jasne światło albo stan, w którym dusze fruwają w obłokach. Co Bóg stworzył, stworzy jeszcze raz w czasach ostatecznych, a to dotyczy także zwierząt – dodaje.
Duchowość zwierząt i ich ewentualne życie po życiu stały się tematem publicznych debat między innymi dzięki aktywistom walczącym o prawa zwierząt i tym duchownym, którzy widzą na tym polu szansę na posługę wśród rodzin, w szczególności dzieci, które dorastają ze zwierzakami u boku. Ich odejście jest według księży na ogół pierwszym zetknięciem człowieka ze śmiercią. Duchowni coraz częściej proszeni są o modlitwę za zwierzaki. Wiele rodzin grzebie swoich ulubieńców w ogrodach lub trzyma w domu ich prochy.
Webb jest członkiem grupy zajmującej się duchowością zwierząt, którą powołała Amerykańska Akademia Religii. Zjednoczony Kościół Metodystyczny (United Methodist Church) i wiele innych wyznań przejęło od Kościoła rzymskokatolickiego praktyki błogosławienia zwierząt, które wyrosły na bazie posługi św. Franciszka z Asyżu. Niektóre Kościoły oferują także specjalne ceremonie pogrzebowe dla zwierząt.