![](https://www.ekumenizm.pl/wp-content/uploads/2023/08/Zrzut-ekranu-2023-08-22-o-17.42.54.jpeg)
- 22 sierpnia, 2023
- przeczytasz w 2 minuty
Rzymskokatolicka Archidiecezja San Francisco ogłosiła bankructwo. O prawdopodobieństwie takiego rozwiązania mówiło się już od co najmniej paru miesięcy. Abp Cordileone stwierdził, że archidiecezji nie jest w stanie pokryć roszczeń ponad 500 pozwów.
Archidiecezja San Francisco ogłasza bankructwo
Rzymskokatolicka Archidiecezja San Francisco ogłosiła bankructwo. O prawdopodobieństwie takiego rozwiązania mówiło się już od co najmniej paru miesięcy. Abp Cordileone stwierdził, że archidiecezji nie jest w stanie pokryć roszczeń ponad 500 pozwów.
500 skarg przeciwko archidiecezji sprawiło, że archidiecezja nie ma ani środków finansowych, ani też praktycznych możliwości, aby pojedynczo zbadać każdy z przypadków – ogłosił w języku angielskim i hiszpańskim arcybiskup metropolita San Francisco Savatore Cordileone w specjalnym przesłaniu umieszczonym na YouTube.
“We believe the bankruptcy process is the best way to provide a compassionate and equitable solution for survivors of abuse while ensuring that we continue the vital ministries to the faithful and to the communities that rely on our services and charity.” @ArchCordileone https://t.co/fJbZlhh0jo
— Archdiocese of SF (@ArchdioceseSF) August 21, 2023
Archidiecezja San Francisco jest trzecią diecezją rzymskokatolicką w Rejonie Zatoki (Bay Area), która ogłosiła niewypłacalność. Wcześniej uczyniły to diecezje Oakland i Santa Rosa.
Abp Cordileone zaznaczył, że po głębokim przemyśleniu, konsultacjach i modlitwie archidiecezja doszła do wniosku, że zainicjowanie procesu bankructwa będzie najlepszym rozwiązaniem, aby zapewnić ofiarom uczciwe i sprawiedliwe odszkodowanie. Hierarcha dodał, że większość pozwów dotyczy deliktów popełnionych przez kler archidiecezjalny 30 lat temu lub jeszcze dawniej.
Prawnym skutkiem ogłoszenia niewypłacalności jest zablokowanie wszelkich kroków prawnych przeciwko archidiecezji, aby ta mogła podpisać ugodę ze wszystkimi oskarżycielami.
Organizacja Snap zrzeszające poszkodowanych uważają, że archidiecezja wybrała ucieczkę do przodu i przekonują, że Kościół dysponuje odpowiednimi środkami. Snap wyraziła przekonanie, że kościelny wniosek o upadłość zostanie dokładnie zbadany przez sąd, który sprawdzi przede wszystkim archidiecezjalne nieruchomości.
Decyzja o bankructwie archidiecezji San Francisco została podjęta w szczególnych okolicznościach, gdyż w lipcu br. minęło 170-lecie jej ustanowienia przez papieża Piusa IX.
W ostatnich latach kilka amerykańskich diecezji zgłosiło swoją niewypłacalność. Ocenia się, że to nie koniec podobnych wniosków. Następna w kolejce jest najprawdopodobniej kalifornijska diecezja San Diego, która również nie radzi sobie z ilością pozwów.